VIDEO: Žlté pokladničky Hodiny deťom zaplavia Slovensko 10. novembra

Na snímke zľava správca Nadácie pre deti Slovenska Ondrej Gallo, ambasádorka Hodiny deťom Helena Krajčiová a PR manažér zdravotnej poisťovne Dôvera Branislav Cehlárik počas tlačovej konferencie o projekte Hodina deťom pri príležitosti pokladničkovej zbierky Hodiny deťom na podporu jedinečných projektov pre deti a mladých ľudí na celom Slovensku 9. novembra 2017 v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

Bratislava 9. novembra (TASR) - V uliciach vyše 450 miest a obcí Slovenska sa v piatok 10. novembra opäť uskutoční pokladničková zbierka na podporu projektov pre deti a mladých ľudí na celom Slovensku. V deň, ktorý je súčasťou 19. ročníka verejnej zbierky Hodina deťom, vyjde do ulíc viac ako 6000 dobrovoľníkov so žltými pokladničkami a maskotom Hugom.

Do pokladničkovej zbierky sa od jej vzniku v roku 2007 zapájajú stovky dobrovoľníckych tímov, ktoré v uliciach umožňujú okoloidúcim prispieť na dobrú vec ľubovoľnou sumou. "Počet dobrovoľníkov stúpa, nárast je zhruba o 25 percent. Sme veľmi radi, že sa nám darí zapájať mladých, lebo jeden z dôležitých rozmerov tejto zbierky nie je len zbierať peniaze, ale zapájať mladých ľudí, aby pomáhali svojim rovesníkom," povedal pre TASR Ondrej Gallo, správca Nadácie pre deti Slovenska.

Na dnešnej tlačovej konferencii zdôraznil aj transparentnosť zbierky. Organizátori kladú dôraz na to, aby dobrovoľníci boli jasne identifikovateľní. "Majú so sebou pokladničky zapečatené holografickou známkou, identifikátory, na základe ktorých viete aj podľa čísla dobrovoľníka identifikovať, ak by sa vyskytol problém," vysvetlil s tým, že každá dobrovoľnícka skupina má so sebou aj kópiu povolenia na zbierku z ministerstva vnútra.

Vyzbierané peniaze sú rozdeľované cez grantový program, do ktorého sa môžu prostredníctvom projektov prihlasovať mimovládne organizácie, združenia, školy a ďalšie subjekty. "O tom, komu sú pridelené finančné prostriedky, rozhodujú grantové komisie zložené z odborníkov, ktorí sa problematike detí a mladých ľudí dlhodobo venujú," podčiarkol Gallo.

Hodina deťom je celoročná verejná zbierka a najstarší program Nadácie pre deti Slovenska, ktorý od roku 1999 podporuje projekty pre deti a mladých ľudí na celom Slovensku. Darcom sa môže stať ktokoľvek prispením do žltej pokladničky počas zbierky v uliciach alebo celoročne zaslaním SMS v hodnote štyri eurá na číslo 800. Zbierke, prostredníctvom ktorej sa v priebehu 18 rokov podarilo podporiť 1753 projektov, možno venovať i online dar cez www.hodinadetom.sk.

Ako informovala manažérka Hodiny deťom Lucia Jakubíková, tohtoročná kampaň vyvrcholí televíznou šou plnou známych hostí v réžii Lukáša Zednikoviča a so scenárom Tomáša Hudáka. Program, ktorým bude sprevádzať moderátorská dvojica Lujza Garajová a Bruno Ciberej, odvysiela RTVS na Jednotke v sobotu 16. decembra o 20.20 h.

Kam putujú peniaze z Hodiny deťom, ktorej ambasádorkou je od roku 2015 herečka Helena Krajčiová, môžu záujemcovia počas celého roka sledovať v online aplikácii projektov na stránke Nadácie pre deti Slovenska. Figurujú tam projekty, ktoré pomáhajú deťom prekonať ťažké obdobie v živote - napríklad rozvod rodičov, sociálne ťažkosti, projekty podporujúce deti so zdravotným znevýhodnením či projekty, ktoré pomáhajú rozvíjať schopnosti, talenty a motiváciu detí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.