F. Imrecze: Dáta o daňových subjektoch musia mať absolútnu ochranu

Na ilustračnej snímke prezident Finančnej správy František Imrecze. Foto: TASR - Michal Svítok

Budapešť/Bratislava 9. novembra (TASR) - Ochrana dát o daňových subjektoch a s tým spojené riziko ich úniku boli ústrednou témou konferencie "Tax Governance and Data Security", ktorá sa konala v stredu (8.11.) a štvrtok v Budapešti. Podujatie organizovala Európska organizácia daňových správ (IOTA) pod slovenským vedením v spolupráci s maďarskou daňovou a colnou správou.

Finančné správy na celom svete získavajú pri svojej činnosti množstvo dôverných informácií o daňových subjektoch. Niektoré z týchto informácií si navyše jednotlivé finančné správy medzi sebou vymieňajú v rámci automatickej výmeny informácií (AVI). Po výmene informácií o účtoch rezidentov v zahraničí dôjde ku koncu roka k ďalšej výmene informácií o počte zamestnancov, výnosoch, zisku či strate nadnárodných spoločností. Hoci finančné správy investovali nemalé financie do informačných systémov a ich zabezpečenia, riziko prípadných únikov dôverných informácií stále existuje.

"Je nevyhnutné si uvedomiť, že dáta o daňových subjektoch musia mať absolútnu ochranu. Finančné správy získavajú v ostatných rokoch čoraz väčšie množstvo dát vďaka rozširujúcej sa elektronizácii spoločnosti a medzinárodným dohodám, zároveň však investujú nemalé prostriedky do zabezpečenia týchto dát. Musíme posilniť diskusiu o tom, ako sa budú získané dáta využívať. Daňové subjekty majú právo na ochranu súkromia a bezpečnosť svojich dát a finančné správy im ju musia zabezpečiť," zdôraznil na medzinárodnej konferencii IOTA prezident finančnej správy František Imrecze.

Na konferencii sa diskutovalo aj o dodržiavaní etických princípov a predstavitelia finančných správ, biznisu a medzinárodných organizácií sa zhodli, že prípadné riziko zneužitia dôverných informácií neexistuje iba z externého prostredia, ale aj od zamestnancov finančných správ. Finančné správy preto stoja pred novou výzvou, ako zabezpečiť, že získané dáta od daňových subjektov sú chránené a nedôjde k ich zneužitiu internými zamestnancami.

Finančné správy už čiastočne prijali potrebné opatrenia, väčšinou interného charakteru, ako napríklad etický kódex či kódex zabezpečenia dát. Ochranu dát daňových subjektov je však potrebné posilňovať aj prostredníctvom školení zamestnancov o dodržiavaní etických pravidiel pri narábaní s citlivými údajmi či prípadným zavádzaním interných monitorovacích systémov.

TASR informovala Ivana Skokanová hovorkyňa finančnej správy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.