Zahraničných pracovníkov pribúda, firmy stále hlásia nedostatok ľudí

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Martin Palkovič

Bratislava 9. novembra (TASR) - Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku pribúda. Ku koncu septembra tohto roka ich pracovalo 45.922. Medziročne to predstavuje nárast o 12.656 ľudí. Vyplýva to z aktuálnych údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR. Firmy však stále hlásia nedostatok pracovnej sily, ktorý podľa zamestnávateľov zostáva najväčšou slabinou súčasného trhu práce.

Na slovenskom pracovnom trhu práce majú najväčšie zastúpenie Srbi, Rumuni, ale aj Česi. Srbov na Slovensku ku koncu septembra tohto roka pracovalo 8516, Rumunov 8454 a zamestnanie si našlo aj 4524 ľudí z Českej republiky.

Z hľadiska krajov najviac cudzincov ku koncu deviateho mesiaca pracovalo v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Naopak, najmenej cudzincov pracovalo na východe Slovenska. Napríklad v okrese Gelnica v Košickom kraji pracovali len piati zahraniční pracovníci. Menej cudzincov ako na západe krajiny pracovalo aj v Banskobystrickom kraji.

Firmy však neustále upozorňujú na to, že na Slovensku je nedostatok pracovnej sily a situácia začína byť kritická najmä pre potrebu prijímať nových ľudí. Potvrdil to aj prieskum Job Market Rating pre tretí kvartál, ktorý zverejnila spoločnosť Wincott People.

Prieskum medzi domácimi firmami ukázal, že kontinuálne znižovanie nezamestnanosti a rastúci počet neobsadených pracovných miest sa v čoraz väčšej miere prejavuje aj na klesajúcej dostupnosti pracovnej sily. Platí pritom, že firmám chýbajú najmä kvalifikovaní ľudia. Tieto ukazovatele boli respondentmi prieskumu hodnotené ako najhoršie a zostávajú najväčšou slabinou súčasného trhu práce. Najväčší problém s dostupnosťou pracovníkov majú dlhodobo výrobné spoločnosti pôsobiace v sektore automotive a strojárstvo, nasleduje doprava a logistika. Problém nájsť pracovníkov majú aj firmy z telekomunikačného a IT sektora.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.