Rúhání prisľúbil pomoc pri obnove oblasti zničenej zemetrasením

Na archívnej snímke Hassan Rúhaní. Foto: TASR/AP

Teherán 14. novembra (TASR) - Iránsky prezident Hasan Rúhání v utorok prisľúbil, že jeho vláda pomôže pri obnove oblasti postihnutej zemetrasením "v čo najkratšom možnom" čase. Informovala o tom agentúra AP.

Rúhání v utorok ráno pricestoval do západoiránskeho mesta Kermánšáh, metropoly provincie, odkiaľ pochádza viac ako polovica obetí zemetrasenia. Po príchode uviedol, že jeho vláda plánuje pomôcť s rekonštrukciou postihnutej oblasti, dodávkami humanitárnej pomoci aj poskytnutím úverov.

Ocenil, že viaceré krajiny vyjadrili solidaritu s obeťami silného zemetrasenia, ktoré v nedeľu postihlo Irán a susedný Irak.

Rúhání sa v Kermánšáhu zúčastní zasadnutia krízového štábu, informovala iránska televízia Press TV.

Zemetrasenie si v Iráne vyžiadalo najmenej 430 mŕtvych a viac ako 7150 zranených a sedem mŕtvych a minimálne 500 zranených v Iraku.

V postihnutých regiónoch Iránu bolo zničených viac ako 12.000 domov, takže mnohí tamojší obyvatelia urgentne potrebujú aspoň stany a prikrývky.

Americká geologická služba (USGS) stanovila magnitúdu zemetrasenia na 7,3. Miesto jeho vzniku sa nachádzalo v hĺbke 23,2 kilometra, zhruba 32 kilometrov južne od irackého mesta Halabdža. Miesto je vzdialené približne 200 kilometrov severovýchodne od Bagdadu a 400 kilometrov západne od Teheránu.

V súvislosti s ničivými následkami zemetrasenia vyhlásili iránske úrady utorok za deň štátneho smútku.

Slovenský rezort diplomacie poslal zemetrasením postihnutému Iránu kondolenciu

Štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok zaslal v súvislosti s tragickými následkami nedeľňajšieho zemetrasenia na iránsko-irackých hraniciach kondolenčný telegram ministrovi zahraničných vecí Iránskej islamskej republiky Mohammadovi Džavádovi Zarífovi. TASR o tom informoval tlačový odbor MZVaEZ SR.

V telegrame vyjadril Korčok úprimnú sústrasť pozostalým obetí a solidaritu so zranenými i doteraz nezvestnými. "V týchto ťažkých chvíľach vyslovujeme hlbokú podporu rodinám, ktoré stratili svojich blízkych, ako aj správnym orgánom a jednotlivcom, ktorí sa podieľajú na záchranných prácach," uvádza sa v telegrame.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.