P. Szijjártó: Treba sa sústrediť aj na vzťahy s Latinskou Amerikou

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Foto: TASR/AP

Budapešť 15. novembra (TASR) - Krajinám Latinskej Ameriky venujú čoraz viac pozornosti aj väčšie a silnejšie štáty než Maďarsko, preto bolo potrebné včas reagovať. Podľa agentúry MTI to povedal v stredu v Budapešti maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na otvorení III. Latinskoamerického fóra.

"Sústrediť sa (v maďarskej diplomacii) na budovanie vzťahov s rýchle sa rozvíjajúcimi regiónmi sveta bolo správnym rozhodnutím. Preto sme vyhlásili politiku 'otvárania sa juhu', ktorá už priniesla svoje úspechy," konštatoval maďarský minister a pripomenul, že v Latinskej Amerike otvorili štyri nové maďarské zastupiteľské úrady a v tamojších krajinách pôsobí 40 čestných konzulov Maďarska.

V prvých ôsmich mesiacoch stúpol vývoz maďarského tovaru do latinskoamerických krajín o 49 percent, zdôraznil Szijjártó s poznámkou, že je zrejmé, že má význam sústrediť sa na tieto vzťahy.

Kolumbijská ministerka zahraničných vecí María Ángela Holguínová Cuéllarová vyzdvihla, že Maďarsko vníma štáty Latinskej Ameriky ako partnerov.

"Radi privítame nových investorov," dodala šéfka kolumbijskej diplomacie, podľa ktorej jej krajina tvrdo pracovala na tom, aby bola pripravená na prijatie investícií v oblastiach infraštruktúry, inovácií a poľnohospodárstva. "Dnes už bezpečnosť investícií nič neohrozuje," podčiarkla Holguínová Cuéllarová.

Mottom III. Latinskoamerického fóra, ktoré potrvá do piatka, je heslo "Vedomosti a rozvoj: investícia do budúcnosti". Do maďarského hlavného mesta pricestovali vysokí predstavitelia a experti krajín a organizácií štátov tamojšieho regiónu, aby diskutovali o možnostiach spolupráce.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.