MFF Bratislava predstaví v regionálnych kinách finalistov Ceny LUX

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 15. novembra (TASR) - Program Medzinárodného filmového festivalu Bratislava si tento rok môžu pozrieť diváci aj v mestách v širšom regióne. "Vybrané festivalové tituly ponúknu kiná v Modre, Senci a Malackách už 15. a 16. novembra," TASR informovala Mária Boďová, PR manažérka MFF Bratislava. Medzi premietanými titulmi sú tohtoroční finalisti Ceny LUX - Sámska krv, 120 tepov za minútu, Western a tiež minuloročný finalista, oscarový kandidát v kategórii najlepší animovaný film a víťaz minuloročnej Ceny FIPRESCI na bratislavskom festivale Ja ako Tekvička.

Cenu LUX udeľuje Európsky parlament od roku 2007. Jej cieľom je popularizovať pôvodnú európsku kinematografickú tvorbu a prostredníctvom filmov poukázať na témy súvisiace s európskou identitou a históriou. Slovami súčasného predsedu Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho "Cena LUX približuje ľuďom filmovú tvorbu a zároveň približuje aj Európu Európanom".

V súlade s týmto krédom sa nesú všetky štyri európske diela, ktoré festival predstavuje v regionálnych kinách. Animovaný rodinný film Ja ako Tekvička od švajčiarsko-francúzskeho režiséra Clauda Barrasa rozpráva príbeh osiroteného chlapca, ktorý hľadá lásku, novú rodinu a svoje miesto vo svete. Film sa snaží zábavným, dojemným a najmä hravým spôsobom rozprávať o ťažkých témach, ale aj ideáloch empatie, kamarátstva, zdieľania a tolerancie.

Podobne naliehavým titulom je aj Western. Režisérka Valeska Grisebach v ňom sleduje samotárskeho robotníka Meinharda Neumanna, ktorý prijme prácu v Bulharsku, kde má spolu s nemeckou partiou na odľahlom mieste vybudovať vodnú elektráreň. Práve tu pocíti naliehavú túžbu niekam patriť a rozhodne sa ju naplniť aj za cenu toho, že si znepriatelí svojich krajanov, ktorí sa na domácich dívajú zvrchu. Snímka vypovedá o súčasných témach, akými sú kultúrne i ekonomické rozdiely v Európe, ekonomická migrácia a integrácia, hľadanie vlastnej identity.

Film Sámska krv zvnútra nazerá na sámsku komunitu vo Švédsku a reflektuje temnú časť švédskej koloniálnej histórie. Hlavnou hrdinkou príbehu je 14-ročné sámske dievča, ktorého rodina v 30. rokoch minulého storočia chová soby za severným polárnym kruhom. Po tom, čo je vystavené dobovému rasizmu a ponižujúcemu vyšetreniu v internátnej škole, začína snívať o novom, lepšom živote. Na to, aby ho dosiahlo, však musí prerušiť všetky styky so svojou rodinou a kultúrou - poprieť samé seba.

Finalistom Ceny LUX je aj snímka 120 tepov za minútu (r. Robin Campillo), ktorá si odniesla niekoľko ocenení z festivalu v Cannes, je francúzskou nomináciou na Oscara a figuruje v shortliste Európskych filmových cien. Dej filmu sa odohráva v Paríži na začiatku 90. rokov, v období, keď si ochorenie AIDS vyžiadalo tisícky obetí. Hlavný hrdina Nathan sa pridáva k aktivistickému hnutiu ACT UP, ktoré zvyšuje povedomie o tejto chorobe a bojuje s nezáujmom verejnosti, neschopnosťou vlády a machináciami farmaceutických firiem. Tu sa zoznámi s radikálnym vodcom hnutia Seanom, ktorého politický boj je zároveň bojom o vlastný život.

Informácie o programe 19. MFF Bratislava nájdu záujemcovia na www.bratislavaiff.sk.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.