Rast súkromného sektora eurozóny sa v novembri citeľne zrýchlil

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Brusel 23. novembra (TASR) - Rast aktivity súkromného sektora eurozóny sa v novembri citeľne zrýchlil a dosiahol najväčšie tempo od apríla 2011. Pod tento výsledok sa podpísali oba kľúčové sektory - služby aj výroba, pričom v prípade výroby dosiahol príslušný ukazovateľ najvyššiu úroveň za 211 mesiacov. Vyplýva to z predbežného odhadu spoločnosti Markit, ktorý signalizuje, že ekonomika regiónu v poslednom kvartáli roka zrýchľuje.

V eurozóne stúpa produkcia, zamestnanosť aj inflácia. Firmy naberajú nových zamestnancov takou rýchlosťou, akú región nezažil už 17 rokov.

Podľa predbežných údajov Markit kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, po očistení od sezónnych vplyvov, v novembri vzrástol na 57,5 bodu z 56 bodov v októbri a dosiahol tak 79-mesačné maximum.

Novembrový PMI naznačuje, že ekonomika euroregiónu je na najlepšej ceste dosiahnuť tento štvrťrok svoje najlepšie výsledky od roku 2011.

Prispel k tomu najmä výrobný sektor eurozóny. Jeho novembrový PMI sa zvýšil na 60 bodov z októbrových 58,6 bodu. Hodnota indexu sa vyšplhala na takúto úroveň naposledy v apríli 2000 a len druhýkrát v histórii vyhodnocovania týchto údajov (s ktorým sa začalo v júni 1997) dosiahol PMI výrobného sektora 60 bodov.

Prieskum tiež ukázal, že PMI dominantného sektora služieb, ktorý napovedá, ako sa bude vyvíjať situácia v celej škále firiem, od veľkých bánk po malé reštaurácie a opravovne, v novembri vzrástol na 56,2 bodu z 55 bodov v októbri a je najvyšší za šesť mesiacov.

Pri pohľade na údaje z jednotlivých krajín, súkromný sektor Francúzska, druhej najväčšej ekonomiky regiónu, v novembri predbehol európsku jednotku Nemecko, a to len štvrtýkrát v histórii údajov.

Konkrétne, francúzsky PMI sa zvýšil tento mesiac až na 60,1 bodu, čo je jeho 6,5-ročné maximum, kým nemecký PMI stúpol na 57,6 z 56,6 bodu v októbri. A zatiaľ, čo v prípade Nemecka ťahúňom celého súkromného sektora bola opäť výroba, motorom francúzskeho bol sektor služieb.

Podľa hlavného analytika Markit Chrisa Williamsona novembrové údaje jasne ukazujú, že aktivita súkromného sektora eurozóny "prekvitá" a celý región je na najlepšej ceste dosiahnuť v poslednom kvartáli 2017 najrýchlejší hospodársky rast od začiatku roka 2011. Novembrová hodnota PMI zodpovedá medzikvartálnemu rastu hrubého domáceho produktu o 0,8 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.