Ekvádorského viceprezidenta Jorgeho Glasa zbavili funkcie

Ekvádorský viceprezident Jorge Glas (vpravo). Foto: TASR/AP

Quito 3. januára (TASR) - Ekvádorského viceprezidenta Jorgeho Glasa zbavili funkcie, pretože sa vo svojom úrade neobjavil viac než tri mesiace. Nachádza sa totiž vo väzení, kde si odpykáva šesťročný trest za korupciu.

Glas (48) je najvyššie postaveným latinskoamerickým politikom, ktorého usvedčili a poslali za mreže v rámci vyšetrovania rozsiahleho škandálu zahŕňajúceho brazílsku stavebnú spoločnosť Odebrecht, uviedla v stredu stanica France 24.

Najvyšší ekvádorský súd mu udelil 13. decembra šesťročný trest po tom, ako bol uznaný za vinného za prebratie 13,5 milióna dolárov ako úplatok v kauze Odebrecht. Glas však tvrdí, že je nevinný a hodlá sa proti verdiktu odvolať.

Keďže je Glas zadržiavaný už od 2. októbra, nemohol vykonávať svoje povinnosti v úrade viceprezidenta, čo znamená, že na základe ústavy mu bola štátnická funkcia automaticky odobratá.

V prípade Odebrecht bolo obžalovaných päť ďalších ľudí vrátane Glasovho strýka. Súd im vymeral takisto šesť rokov za mrežami. Glas opakovane popiera, že prijal úplatok. Keď ho vzali do väzby, označil to za politicky motivovaný útok.

Glas bol najvyššie postaveným ekvádorským predstaviteľom vyšetrovaným za prijatie časti zo sumy 33 miliónov dolárov, ktoré stavebný gigant Odebrecht podľa vlastného priznania vyplatil výmenou za kontrakty.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.