VIDEO: Na dunajských hrádzach chcú do leta zaviesť systémové opatrenia

Pohľad na hrádzu v úseku Rusovce - Bratislava 12. apríla 2018. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 12. apríla (TASR) – Kamerový systém, oprava a sfunkčnenie všetkých závor či osadenie pravidiel pohybu športovcov a motorových vozidiel patria medzi systémové opatrenia Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), ktorými chce bojovať proti nepovolenému pohybu motorových vozidiel na dunajských hrádzach. Zrealizovať by ich mal do leta, dovtedy budú naďalej prebiehať v spolupráci s políciou sprísnené kontroly na hrádzach. Jedna z nich sa konala aj vo štvrtok v blízkosti Petržalky.

Riaditeľ Odštepného závodu Bratislava SVP Jozef Dúcz priblížil, že zrealizovať systémové opatrenia trvá o niečo dlhšie. Niektoré vecí totiž musia vysúťažiť. "Pevne verím, že do konca júna by sme vedeli všetky tieto veci zrealizovať," povedal. Vodohospodári už sprísnili vydávanie povolení na jazdu autom po hrádzi. Každú jednu žiadosť kontrolujú.

"Vydávame povolenie len tým, ktorí majú čo robiť na hrádzi, sú to kolegovia z SVP a odborné organizácie vykonávajúce nejakú činnosť na ochrannej hrádzi," priblížil riaditeľ. Aj pri štvrtkovej kontrole zistili, že niektorí vodiči majú už neplatné povolenia. SVP ich aj v predošlých rokoch vydával maximálne na jeden kalendárny rok a končili k 31. decembru. "V platnosti sú teraz len tie povolenia, ktoré sme vydali od januára 2018. Majú registračné číslo, vďaka ktorému vieme zistiť, či to povolenie je u nás zaevidované," spresnil Dúcz.

Vodohospodári chcú aj preto osadiť monitorovací systém medzi Šamorínom a Hamuliakovom i Čunovom a Petržalkou. Prostredníctvom kamier budú vidieť, či niekto na hrádzi porušil pravidlá, a zachytené priestupky ďalej posielať dotknutým orgánom na riešenie. SVP volá aj po zvýšení právomoci pre vodnú stráž v prípade kontroly áut na hrádzi či po udelení pokút priamo na mieste. "Musíme dosiahnuť, že vodná stráž bude mať právomoc na hrádzi zastaviť auto, skontrolovať povolenie i legitimovať vodiča. Vodná stráž nemá tú autoritu ako štátna polícia, a preto v spolupráci s políciou teraz riešime tieto priestupky. Všetky autá, ktoré boli zastavené a nemali povolenie, sa riešili správnym konaním cez obce," vysvetlil Dúcz.

SVP realizoval na dunajských hrádzach prvé opatrenia ešte na jeseň minulého roka. Betónovými zátarasami a sfunkčnením závory zamedzil autám prístup na hrádzu medzi Hamuliakovom a Bratislavou, zároveň sprísnil v spolupráci s políciou na hrádzach kontroly. Vodohospodári tak reagovali na prípad, keď cyklistu na hrádzi medzi Bratislavou a Šamorínom obehol známy advokát na aute. Na otázku, či má na jazdu povolenie, cyklistovi vynadal. Na čoraz väčšie množstvo áut na dunajských hrádzach upozornili minulý rok otvoreným listom aj obyvatelia z Bratislavy, Hamuliakova, Kalinkova a Šamorína.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.