Dezignovaný šéf diplomacie USA avizuje tvrdšiu líniu voči Rusku

Mike Pompeo, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Washington 12. apríla (TASR) - Dezignovaný americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo avizoval tvrdšiu líniu voči Rusku. Tvrdí, že Moskva naďalej koná "agresívne", čo jej podľa neho umožnili aj roky zhovievavej politiky Spojených štátov.

"S tým je teraz koniec," plánuje Pompeo povedať členom senátneho výboru pre zahraničné vzťahy, pred ktorých predstúpi vo štvrtok v rámci schvaľovania svojej nominácie. O jeho vopred pripravených poznámkach informovali agentúry AP a DPA.

Pompeo podľa nich zdôrazní, že vláda prezidenta Donalda Trumpa považuje Rusko za "hrozbu" pre Spojené štáty, no povie tiež, že diplomatický dialóg s Moskvou "musí pokračovať", aj keď je náročný. A napriek Trumpovmu heslu "Amerika na prvom mieste" podčiarkne, že USA majú "povinnosť viesť".

"Ak nebudeme viesť výzvy na demokraciu, prosperitu a ľudské práva po celom svete, kto to bude robiť?" citovala z pripraveného vyjadrenia Pompea AP. "Žiadna iná krajina nie je vybavená takýmto spojením moci a princípov."

Trump v marci odvolal svojho šéfa diplomacie Rexa Tillersona a na jeho miesto navrhol Pompea, 54-ročného dovtedajšieho riaditeľa Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Pompeo je považovaný za silne konzervatívneho politika, ktorý má blízko k Trumpovi a podporuje jeho tvrdú líniu voči Iránu a Severnej Kórei.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.