Najväčšia austrálska banka dostala rekordnú pokutu

Ilustračná snímka. Foto: Ilustračné foto: TASR/AP

Canberra 4. júna (TASR) - Najväčšia austrálska banka Commonwealth Bank Australia (CBA) sa dohodla na zaplatení pokuty 700 miliónov austrálskych dolárov (451,79 milióna eur) za porušenie zákonov v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a financovania terorizmu. Oznámili to v pondelok austrálske úrady.

Ako informovalo Austrálske centrum pre analýzu transakcií a správ (AUSTRAC), banka priznala, že zákony v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a boja proti terorizmu porušila celkovo v 53.750 prípadoch. Ako uviedla agentúra Reuters, CBA nehlásila podozrivé transakcie a jej monitorovacie systémy zlyhali. V prípade, že pokutu potvrdí súd, bude to najväčšia pokuta, akú kedy spoločnosť v Austrálii dostala.

Pokuta je takmer dvojnásobne vyššia než objem financií, ktorý banka pôvodne na riešenie tejto kauzy vyčlenila (375 miliónov AUD), čo naznačuje, že austrálske úrady začínajú tvrdšie postupovať voči bankám, pri ktorých sa zistili viaceré porušenia pravidiel. Na druhej strane, trhy počítali s ešte vyššou pokutou, takže po oznámení sumy cena akcií CBA vzrástla o 2 %. Niektorí analytici očakávali, že pokuta dosiahne v prepočte okolo 857 miliónov eur.

Škandál viedol k odchodu šéfa banky Iana Nareva, ktorého nahradil Matt Comyn. Ten uviedol, že banka uznáva závažnosť svojich chýb, zároveň však dodal, že CBA vynaložila na boj proti praniu špinavých peňazí viac než 400 miliónov AUD.

(1 EUR = 1,5494 AUD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.