Za starostu hlavného mesta Moldavska bol zvolený proeurópsky politik

Ilustračné foto. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Kišiňov 4. júna (TASR) - Moldavský proeurópsky politik Andrei Nastase, ktorý sa stavia proti oligarchom a proruskej politike v tejto bývalej sovietskej republike, zvíťazil v nedeľných voľbách starostu hlavného mesta Kišiňov. V pondelok o tom informovala volebná komisia.

Nastase z platformy Dôstojnosť a pravda získal v druhom kole nedeľných volieb 52,57 percenta hlasov a porazil socialistu Iona Cebana, ktorý vyzýval na bližšie vzťahy s Moskvou.

Nastase (42) bol prokurátorom a jedným z organizátorov rozsiahlych protikorupčných protestov v roku 2015, ktoré nasledovali po zmiznutí miliardy dolárov z moldavského bankového systému.

Voľby boli vypísané po tom, čo Dorin Chirtoaca, starosta Kišiňova z posledných desiatich rokov, odstúpil. Dôvodom bolo prebiehajúce vyšetrovanie jeho osoby v prípade ovplyvňovania nelegálnych obchodov týkajúcich sa zmluvy na mestské parkovanie. Chirtoaca tvrdí, že konanie voči jeho osobe je politicky motivované.

V Moldavsku sa budú tento rok v novembri konať parlamentné voľby, pripomenula agentúra AP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.