Výnosy z talianskych dlhopisov aj kurz eura v stredu vzrástli

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Londýn 6. júna (TASR) - Náklady Talianska na obsluhu dlhu v stredu stúpli. Dôvodom sú obavy z fiškálnej politiky novej vlády. Euro zároveň posilnilo v reakcii na vyhlásenia predstaviteľov Európskej centrálnej banky (ECB) o možnom ukončení nákupu dlhopisov v tomto roku.

Výnos z 10-ročných talianskych dlhopisov na sekundárnych trhoch v stredu vzrástol o 15 bázických bodov na 2,91 % a výnos z dvojročných dlhopisov sa zvýšil o 39 bázických bodov na 1,38 %. Nová vláda v Ríme totiž vyhlásila, že nemá v úmysle zmierniť plánované veľké výdavky. To vyvoláva obavy zo zvýšenia rozpočtového schodku tretej najväčšej ekonomiky eurozóny.

Rast výnosov z talianskych dlhopisov posunul smerom nahor aj výnosy ďalších južných štátov eurozóny, Španielska (o šesť bázických bodov) a Portugalska (12 bázických bodov).

Spoločná európska mena však v stredu posilnila a jej kurz oproti doláru dosiahol desaťdňové maximum. Trhy tak zareagovali na slová hlavného ekonóma ECB Petra Praeta, že centrálna banka bude na budúci týždeň diskutovať o tom, či začne postupne utlmovať nákup dlhopisov, ktorý by mohla uzavrieť koncom roka.

Niektorí obchodníci sa však domnievajú, že ECB sa bude snažiť vyhnúť tomu, aby prijala rozhodnutie na najbližšom stretnutí 14. júna vzhľadom na neistotu spôsobenú politickou situáciou v Taliansku.

V každom prípade, poznámky predstaviteľov banky podporili jednotnú menu. Jej kurz v stredu vzrástol o 0,4 % na desaťdňové maximum 1,17580 USD/EUR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.