Británia po brexite nebude preferovať prisťahovalcov z EÚ

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Birmingham 2. októbra (TASR) - Britská vláda nebude po brexite preferovať prisťahovalcov z krajín Európskej únie. Prednosť budú mať vo všeobecnosti imigranti s vyššou kvalifikáciou pred uchádzačmi schopnými vykonávať nízkokvalifikované zamestnania, informovala v utorok agentúra AP.

Vyplýva to z návrhov, ktoré na prebiehajúcom zjazde vládnucej Konzervatívnej strany v Birminghame predstavila premiérka Theresa Mayová. Zároveň však ubezpečila, že všetci občania EÚ, ktorí už v súčasnosti žijú v Británii, tam budú môcť zostať aj po brexite.

Občania EÚ majú v súčasnosti právo žiť a pracovať v Spojenom kráľovstve, rovnako ako v akejkoľvek inej krajine európskej dvadsaťosmičky, čo by sa však malo po odchode Londýna z Únie zmeniť.

Podľa premiérky Mayovej zostane Británia aj po odchode z EÚ otvorenou krajinou. "Avšak prvýkrát po desaťročiach bude táto krajina regulovať a rozhodovať o tom, koho u nás chceme," povedala Mayová.

V súlade s návrhmi na zmenu imigračnej politiky po brexite, ktoré boli predstavené na zjazde v Birminghame, budú musieť záujemcovia o trvalé bydlisko v Británii spĺňať stanovenú príjmovú hranicu. Noví potenciálni prisťahovalci z krajín EÚ by nemali byť nijako zvýhodnení.

Británia má z Európskej únie odísť 29. marca 2019. O tom, za akých podmienok sa brexit uskutoční, stále prebiehajú zložité rokovania medzi Londýnom a Bruselom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.