TASR dosiahla v prvom polroku 2018 plusové hospodárenie

Na snímke generálny riaditeľ Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR) Vladimír Puchala. Foto: TASR - Boris Lindtner

Bratislava 4. októbra (TASR) - Tlačová agentúra (TA) SR dosiahla v prvom polroku 2018 plusové hospodárenie. Hodnotené obdobie ukončila so ziskom vo výške 182.630 eur. Súhrnné náklady dosiahli výšku 2.520.369 eur, celkové výnosy sumu 2.702.999 eur. Vyplýva to zo správy o činnosti TASR za prvý polrok 2018, ktorú výboru predstavil generálny riaditeľ TASR Vladimír Puchala. Správu poslanci vzali na rokovaní parlamentného výboru pre kultúru a médiá na vedomie.

Správa tiež uvádza, že TASR si splnila zákonné úlohy a bola vo svojom spravodajstve slobodná a nezávislá. Vydala 140.263 multimediálnych správ, z toho slovných bolo 75.770 správ, zvukov 7125, fotografií 53.528 a videospráv 3840. "Spravodajstvo nebolo v prospech či v neprospech žiadnej politickej, hospodárskej, náboženskej, etnickej alebo inej záujmovej skupiny. Spravodajstvo objektívne, vyvážene a aktuálne reflektovalo dianie na Slovensku i v zahraničí," zdôraznil Puchala.

Vyzdvihol zavedenie brief správ, ktoré "významne zrýchlili cestu informácie od zdroja až ku klientovi", a tiež vytvorenie maďarského servisu. "Servis začal vychádzať od februára a rýchlo si získal celý rad odberateľov doma i v zahraničí. Ide o významný akt smerom k národnostnej menšine. Vďaka tomu dostali obyvatelia Slovenska maďarskej národnosti možnosť byť informovaní z oficiálneho kredibilného verejnoprávneho zdroja v ich jazyku," vysvetlil.

Poukázal aj na novú rubriku slovenčina. "Dvakrát do týždňa sa venuje kultivovaniu spisovného jazyka. Cyklus prináša praktické rady, ako sa vyhnúť chybám pri používaní jazyka," priblížil. K téme TASR pribudol aj nový produkt - seriál o slovenských zaujímavostiach. TASR sa tiež významne podieľa na propagácii a šírení informácií o osmičkových výročiach, a to nielen v servisoch agentúry, ale i na svojich weboch.

TASR tiež uzatvorila zmluvu so Združením miest a obcí Slovenska. "Všetky servisy TASR sú tak dostupné pre všetky mestá a obce na nekomerčné účely. Táto spolupráca sa intenzívne rozvíja aj prostredníctvom nového webu obce.tasr.sk," podotkol s tým, že TASR rozšírila aj spoluprácu s nemeckou DPA a ďalšími agentúrami, pracuje len s kvalitnými zdrojmi.

Agentúra dohodla nové zmluvy s veľkými mediálnymi klientmi, ako je News and Media Holding, TV Markíza, Mafra Slovakia, Petit Press, RTVS. "Získala celý rad nových menších mediálnych klientov. Žiadne médium neukončilo spoluprácu s TASR. Kľúčový segment médií zaznamenal v prvom polroku 2018 nárast o sedem percent v porovnaní s prvým polrokom 2017," doplnil Puchala.

Zároveň informoval, že šéfredaktor TASR Marián Kolár sa uchádzal o členstvo v Rade Európskej aliancie tlačových agentúr EANA, kde získal 13 hlasov, protikandidát ich dostal 16. Agentúra ďalej posilnila spravodajské posty v regiónoch a zahustila aj sieť fotografov. Na olympijské hry v Pchjongčchangu vycestovala historicky najväčšia výprava TASR.

"Nemám žiadne negatívne súvislosti k správe, obsahuje celý rad pozitívnych vecí, s ktorými nemám problém sa stotožniť," uviedol poslanec Smeru-SD Miroslav Číž, ktorý by prijal viac informácií z Bruselu. Puchala poukázal, že TASR má spravodajcu v Bruseli a informuje o dianí. Súhlasí, že vždy je čo zlepšovať. Peter Marček (nezaradený) sa pýtal, či TASR neplánuje obnoviť spoluprácu s agentúrou Sputnik. "Nie, neplánujeme. Nie je to potrebné," odpovedal Puchala.

Renáta Kaščáková z SaS kritizovala financovanie TASR. Generálny riaditeľ vysvetlil, že agentúra dostáva peniaze na špecifické úlohy, ktoré jej vyplývajú zo zákona. Exminister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) odmieta spochybňovanie financovania TASR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.