Aktivisti v centre Moskvy vyjadrili podporu väznenému Sencovovi

Na archívnej snímke z 25. augusta 2015 ukrajinský režisér a odporca ruskej anexie Krymu Oleh Sencov. Foto: TASR/AP

Moskva 12. decembra (TASR) - Pred sídlom kancelárie prezidenta Ruskej federácie v centre Moskvy sa v stredu konala akcia na podporu ukrajinského režiséra Oleha Sencova, ktorý bol v Rusku odsúdený na 20 rokov väzenia za údajnú prípravu teroristického útoku na Kryme. Zhromaždenie sa konalo niekoľko hodín pred tým, ako Sencovovi v stredu v Štrasburgu udelia Sacharovovu cenu za slobodu myslenia.

Ako v stredu informovala rozhlasová stanica Echo Moskvy, významné ocenenie v Sencovovom mene prevezme jeho sesternica Nataľja Kaplanová a jeho právnik Dmitrij Dinze.

Oleh Sencov je odporcom anexie polostrova Krym Ruskom, ku ktorej došlo v roku 2014. V tom istom roku ho na Kryme aj zadržali a o rok neskôr v Rusku odsúdili na 20 rokov väzenia za sprisahanie s cieľom vykonať teroristický útok.

Sencov obvinenia popiera a odmietol požiadať ruského prezidenta Vladimira Putina o milosť.

Od 14. mája držal protestnú hladovku za prepustenie 65 Ukrajincov väznených v Rusku - vrátane seba -, ktorých nazýva politickými väzňami. Hladovku ukončil 6. októbra, pretože mu podľa jeho advokáta hrozilo nútené podávanie výživy.

Proti jeho väzneniu protestujú viaceré mimovládne organizácie, kritika Kremľa zaznela aj z EÚ a v júni na jeho prepustenie vyzval Európsky parlament, ktorého vedenie v októbri tohto roku rozhodlo, že Sencovovi udelí Sacharovovu cenu. Nomináciu 42-ročného Oleha Sencova predložil v septembri v mene frakcie Európskej ľudovej strany slovenský europoslanec Eduard Kukan.

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia každoročne - od roku 1988 - udeľuje Európsky parlament tým jednotlivcom a organizáciám, ktorí bojujú za ľudské práva a slobody. Víťazi alebo ich príbuzní si svetoznámu cenu preberajú v Štrasburgu počas decembrového plenárneho zasadnutia zákonodarného zboru EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.