Obe Kórey skontrolovali odstránenie strážnych postov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Soul 12. decembra (TASR) - Severná a Južná Kórea skontrolovali v stredu odstránenie niekoľkých strážnych stanovíšť v demilitarizovanej zóne. Hranicu prekročili desiatky vojakov z oboch krajín. Tie tým napĺňajú spoločný záväzok znížiť napätie v oblasti prísne stráženej demilitarizovanej zóny, oddeľujúcej Južnú Kóreu a Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR) už od roku 1953.

Vojaci z oboch Kóreí si vymieňali cigarety a diskutovali pri tom, ako overovali odstránenie strážnych postov, uviedla agentúra AP. Soul a Pchjongjang sa pôvodne dohodli na odstránení 11 stanovíšť na každej strane, ale neskôr sa rozhodli ponechať po jednom symbolickom odzbrojenom strážnom poste.

Juhokórejské ministerstvo obrany uviedlo, že to bolo prvý raz od rozdelenia, keď vojaci z oboch Kóreí "prekročili mierumilovne vojenskú demarkačnú líniu".

Podľa agentúry Jonhap má KĽDR viac strážnych stanovíšť - postavených nad aj pod zemou. V súčasnosti ich má v demilitarizovanej zóne približne 150 a Južná Kórea okolo 50.

Zástupcovia Južnej a Severnej Kórey dosiahli rozsiahlu bilaterálnu vojenskú dohodu na septembrovom summite svojich lídrov v severokórejskej metropole Pchjongjang. Dohoda zahŕňa zastavenie "všetkých nepriateľských akcií" vrátane vojenských cvičení v okolí štátnych hraníc, vytvorenie bezletovej zóny a postupný odsun hliadok, zbraní aj mín z demilitarizovanej zóny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.