Ministri odobrili podpis zmlúv na nákup 14 stíhačiek F-16

Bojové lietadlo typu F-16, archívna snímka. Foto: TASR AP

Bratislava 12. decembra (TASR) - Vláda SR súhlasí s podpisom zmlúv na obstaranie 14 stíhačiek F-16 Block 70/72 americkej výroby spolu s leteckou výzbrojou, logistickou podporou a výcvikom. Nákup by mal Slovenskú republiku stáť 1,6 miliardy eur. Samotný slávnostný podpis zmlúv sa uskutoční ešte predpoludním.

Samotný zámer nakúpiť tieto nadzvukové lietadlá odobril kabinet ešte v júli. Jeho cieľom má byť splniť ciele spôsobilosti NATO v oblasti vzdušnej obrany, nahradiť morálne a technicky zastarané lietadlá MiG-29 a rozšíriť spôsobilosti slovenského stíhacieho letectva o ničenie pozemných cieľov. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vtedy informoval, že Slovensko za balík 14 amerických lietadiel, výcvik, muníciu a logistiku zaplatí v nasledujúcich rokoch 1,589 miliardy eur. Dododané majú byť do roku 2023, dovtedy majú ochranu vzdušného priestoru zabezpečovať lietadlá ruskej výroby MiG-29.

Ministerstvo obrany ešte koncom novembra informovalo, že boli podpísané technické zmluvy na obstaranie týchto lietadiel. Pellegrini v reakcii vyhlásil, že sú zatiaľ neplatné, keďže nebol udelený súhlas ministerstva financií. Ministerstvo potom spresnilo, že boli podpísané iba drafty príslušných technických zmluvných dokumentov. Opozícia za tento postup ministra obrany Petra Gajdoša (SNS) kritizovala a vyzývala na jeho odvolanie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.