OĽaNO: Žiadame prezidenta, aby nepodpísal a vrátil zákon o hazarde

Na archívnej snímke prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 14. decembra (TASR) - Poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) žiadajú prezidenta SR Andreja Kisku, aby vrátil Národnej rade SR schválený zákon o hazardných hrách. Podľa OĽaNO sú viaceré jeho ustanovenia v rozpore so zamýšľaným cieľom a ešte viac prehĺbi závislosť hazardných hráčov. TASR o tom informoval hovorca opozičného hnutia Matúš Bystriansky.

Poslanci OĽaNO v liste prezidentovi so žiadosťou o nepodpísanie a vrátenie vládneho návrhu zákona o hazardných hrách, ktorý parlament schválil 4. decembra, tiež uvádzajú, že zákon neposkytuje hráčom, resp. účastníkom hazardných hier ochranu pred negatívnymi sociálno-ekonomickými následkami hrania týchto hier. "Naopak, z hľadiska ochrany je prijatý zákon nedostatočný, pretože ešte viac prehĺbi závislosť dotknutých osôb na hraní hazardných hier. Bude to mať za následok negatívny dopad na rodiny závislých hráčov a aj na celú spoločnosť," tvrdí poslankyňa za OĽaNO a predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová.

Podľa OĽaNO navyše pravidlá týkajúce sa reklamy a propagácie hazardných hier nedostatočne reagujú na požiadavky odbornej verejnosti. "Úprava hazardných hier na internete bude mať okrem hráčov negatívny dopad aj na štátny rozpočet kvôli prílišnej liberalizácii prevádzkovania tohto druhu hier. Nakoniec, spôsob, akým zákon zasahuje do právomoci samosprávy pri regulácii hazardu, je zjavne neprimeraný," vyjadril sa poslanec OĽaNO Eduard Heger.

Poslanci OĽaNO pri prerokovávaní zákona vystúpili v rozprave a podali viac než desať pozmeňujúcich návrhov. Proti prijatiu zákona však hlasovalo len 20 poslancov NR SR, vrátane celého poslaneckého klubu OĽaNO. "Všetky výhrady, ktoré zaznievajú zo strany odbornej, ale aj širšej verejnosti, predstavujú legitímny základ na to, aby prezident neprijal a vrátil zákon parlamentu na prepracovanie. Tento zákon totiž musí rešpektovať úlohu samosprávy pri regulácii hazardných hier, chrániť účastníkov hazardných hier a ich rodiny od závislosti, a lepšie zohľadňovať záujmy štátneho rozpočtu, najmä v oblasti regulácie hazardu na internete," uzavrela Anna Verešová.

Od budúceho roka hráčov, ale najmä prevádzkovateľov hazardných hier čakajú nové prísnejšie pravidlá. Vyplýva to z novely zákona o hazardných hrách z dielne Ministerstva financií (MF) SR, ktorú 4. decembra schválil parlament. Právna norma reaguje na najnovšie trendy digitalizácie, ktoré neobišli ani sektor hazardu. Zámerom je tiež zvýšiť ochranu spotrebiteľov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.