Indická armáda obmedzuje v Kašmíre pohyb občanov

Ilustračné foto. Foto: TASR AP

Šrínagar 17. decembra (TASR) - Armáda a polícia začali v Indiou kontrolovanej časti Kašmíru v pondelok zavádzať zákaz vychádzania, v snahe prekaziť plánovaný pochod separatistov. Ten bol zvolaný na protest proti víkendovej protiteroristickej operácii, ktorá si vyžiadala civilné obete. Informovala o tom agentúra AP.

Vládne jednotky podľa agentúry v pondelok hliadkovali v uliciach Šrínagaru, ktorý je letným hlavným mestom administratívnej oblasti Džammú a Kašmír. Zablokovali tiež prístupové cesty smerom k miestnej vojenskej základni. Práve tá by mala byť cieľom plánovaného pochodu, zvolaného troma vodcami kašmírskych separatistov zo Združeného povstaleckého vedenia (JRL).

Separatisti chcú pochodom protestovať proti zabitiu siedmich civilistov a troch vzbúrencov počas sobotňajšieho protiteroristického zásahu indických ozbrojených síl.

Kašmír je rozdelený prevažne medzi Indiu a Pakistan, obe krajiny si však robia nárok na celý región. V indickej časti - nazývanej Džammú a Kašmír a takisto prevažne moslimskej, ako je aj časť pakistanská - pôsobí viacero militantných skupín. Tie bojujú buď za nezávislosť, alebo za pripojenie k Pakistanu.

Jadrové mocnosti India a Pakistan viedli o Kašmír už dve vojny, odkedy v roku 1947 získali nezávislosť od Británie. V konflikte v indickej časti Kašmíru, kde povstalci začali bojovať proti indickým silám v roku 1989, zahynulo už takmer 70.000 ľudí, prevažne civilistov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.