SaS: Zákon o osobitnom odvode pre reťazce odišiel na ústavný súd

Na snímke predseda SaS Richard Sulík. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Bratislava 9. januára (TASR) - Skupina opozičných poslancov v stredu podala návrh na preskúmanie ústavnosti zákona, ktorým sa zaviedol osobitný odvod pre obchodné reťazce. Informoval o tom hovorca opozičnej strany SaS Róbert Buček.

Strana SaS je podľa neho presvedčená, že vládna koalícia napriek mnohým upozorneniam presadila do oblasti predaja potravín diskriminačné a nejednoznačné pravidlá, ktoré narušujú hospodársku súťaž medzi podnikateľskými subjektmi a ochranu vlastníckych práv.

"Nelegitímne a neodôvodniteľné pohnútky koaličných poslancov na schválenie tohto zákona neboli dostatočne zdôvodnené. Rovnako nelegitímne sú aj ciele, ktoré ním sledujú," uviedla podpredsedníčka SaS a predsedníčka hospodárskeho výboru Národnej rady (NR) SR Jana Kiššová.

Tí, ktorí tento absurdný zákon vymysleli, ako aj tí, ktorí ho následne schválili, si podľa poslankyne NR SR Kiššovej nedali ani toľko námahy, aby detailne a jednoznačne uzákonili pravidlá, podľa ktorých budú štátne orgány výnos z osobitného odvodu využívať na podporu domácej výroby potravín a poľnohospodárskych surovín.

Strana SaS preto očakáva, že Ústavný súd SR vyhovie požiadavke opozičných politikov a pozastaví účinnosť zákona o osobitnom odvode pre obchodné reťazce do času, kým o jeho ústavnosti, respektíve neústavnosti meritórne rozhodne. Liberáli taktiež očakávajú od Európskej komisie, že v blízkej dobe prijme patričné opatrenia, ktorými zabráni uplatňovaniu tohto zákona na Slovensku. Rovnako ako to už urobila v prípade Maďarska a Poľska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.