Europoslancov znepokojuje zhoršenie transatlantických vzťahov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Brusel 9. januára (TASR) - Vplyvná skupina poslancov Európskeho parlamentu vyjadrila znepokojenie zo zhoršenia transatlantických vzťahov za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. V tejto súvislosti spomenuli nedávne zníženie štatútu diplomatov EÚ v USA, informovala v stredu agentúra AP.

Obavy poslancov sú vyjadrené v liste Delegácie EP pre vzťahy so Spojenými štátmi (D-US), ktorého text získala AP. List má byť v priebehu stredy odoslaný členom Kongresu USA.

Členovia delegácie v ňom kritizujú "čoraz zhubnejší prístup Bieleho domu" k otázke transatlantických vzťahov. Zdôraznili, že USA a EÚ by sa nemali navzájom oslabovať, pretože tým len nahrávajú svojim súperom na medzinárodnej scéne.

Poslanci konkrétne odsúdili zníženie diplomatického štatútu delegácie Európskej únie v Spojených štátoch, ku ktorému došlo v druhej polovici roka 2018. O tomto kroku rozhodol rezort diplomacie USA bez toho, aby o ňom informoval Brusel.

Delegácia EÚ vo Washingtone bola predtým americkou vládou považovaná za formálne rovnocennú ambasádam jednotlivých štátov a jej vedúci bol označovaný za veľvyslanca. Po novom sa v dokumentoch Štátneho departmentu označuje len za vedúceho delegácie, podobne ako napríklad šéf zastúpenia Africkej únie. Na túto zmenu nedávno upozornila nemecká stanica Deutsche Welle.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.