Oddnes sa mení horná hranica príjmu na hypotéku pre mladých

Bratislava 1. júla (TASR) - Od dnes sa mení horná hranica príjmu na hypotéku pre mladých. Hranica príjmu platná od 1. júla do 30. septembra tohto roka klesne zo súčasných 1153,10 eura na 1067,30 eura.

Ilustračná snímka Foto: TASR/Tomáš Doboš

Priamy vplyv na jej výšku má totiž priemerná mzda v národnom hospodárstve, ktorú zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR, a tá oproti zverejneným dátam z predchádzajúceho štvrťroka klesla.

"Mladým odporúčame hranicu príjmu sledovať, mení sa totiž každý štvrťrok," upozornila v správe pre médiá hovorkyňa ČSOB banky Zuzana Eliášová. V tejto frekvencii zverejňuje ŠÚ SR priemernú mzdu v národnom hospodárstve, od ktorej sa odvíja horná hranica príjmu pre žiadateľov o zvýhodnenú hypotéku pre mladých. Horný limit na jej získanie je vo výške 1,3-násobku priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve. "Pri dvojiciach sa horná hranica príjmu na získanie hypotéky pre mladých zdvojnásobuje, pričom rozhoduje súčet. Teda jeden z partnerov môže zarábať viac, ako je stanovená hranica pre jednotlivca, ak sa oba príjmy zmestia do dvojnásobku príjmovej hranice," doplnila Eliášová.

Hypotéku pre mladých môžu získať ľudia vo veku od 18 do 35 rokov, rozhodujúci je vek ku dňu podania žiadosti. Príspevok sa poskytuje na prvých päť rokov splácania, najviac však zo sumy 50.000 eur, pričom sa úroková sadzba znižuje o tri percentá, pritom dve percentá dotuje štát a jedno percento banka. Do posudzovania nároku na štátny príspevok sa nezapočítavajú diéty, výživné alebo štipendium doktoranda.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.