HZS vydala pokyny pre organizovanú činnosť v horských oblastiach

Na snímke riaditeľ Horskej záchrannej služby (HZS) Jozef Janiga počas tlačovej konferencie k predstaveniu pokynov HZS týkajúcich sa bezpečnosti osôb v horských oblastiach pri výkone organizovaných činností v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách v stredu 2. júla 2014. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Vysoké Tatry 2. júla (TASR) – Horská záchranná služba (HZS) sa kvôli zvýšenému počtu úmrtí a zranení vo vysokohorskom teréne pri organizovaných činnostiach rozhodla vydať nové pokyny. Tie platia od 1. júla a sú k dispozícii na internetovej stránke HZS. „Ide pokyny na zabezpečenie bezpečnosti pri organizovaných činnostiach vykonávaných v horských oblastiach, ako je vodcovská činnosť, sprievodcovstvo alebo všeobecne vzdelávanie v horských športoch,“ uviedol dnes na tlačovej konferencii riaditeľ HZS Jozef Janiga.

Pokyny upravujú najmä počty osôb, ktoré môžu títo ľudia sprevádzať, vzdelávať či vodiť. Okrem toho informujú o používaní materiálu, napr. prilby, či lana tak, aby nedošlo k ohrozeniu života. "Hovoria aj o veciach, ktoré človek musí mať pri sebe, aby dokázal poskytnúť prvú pomoc, alebo čo robiť v prípade nehody. Myslím si, že všetko sú to dôležité informácie na to, aby sme tú úrazovosť čiastočne eliminovali, aj keď vieme, že tu bude vždy," konštatoval Janiga.

Pri vytváraní pokynov spolupracovala HZS s Národnou asociáciou horských vodcov, Národnou asociáciou horských sprievodcov, Klubom slovenských turistov, Horolezeckým spolkom JAMES a Vysokohorským turistickým spolkom. „Všetci pristúpili k tomu veľmi zodpovedne a korektne tak, aby sme našli spoločné riešenia," zhodnotil Janiga.

HZS si sľubuje od nových pokynov najmä zníženie úrazovosti, na druhej strane aj vymedzia každú jednu organizovanú činnosť v teréne samostatne a určia, aké vzdelanie je potrebné na ten ktorý výkon mať. „V minulosti panovalo také pnutie medzi jednotlivými skupinami, keďže sa tie činnosti zamieňali a nikto nevedel povedať, kto čo robí a neuvedomovala si to verejnosť," vysvetľuje Janiga s tým, že pokyny však nesúvisia s Návštevným poriadkom Tatranského národného parku, ktorý skôr rieši pohyb v horách v súvislosti s ochranou prírody.

V prípade nedodržania spomínaných pokynov môže HZS uložiť pokutu do výšky 330 eur, rovnako môže podať podnet na Okresný úrad, ktorý to môže riešiť ďalšími sankciami. „Nie je ani tak úlohou ísť do nejakej represie, skôr je to preventívna a vec a verím, že to tak všetci aj vezmú,“ dodal Janiga.

Zároveň pri porušení pokynov majú poisťovne ustanovenia, v rámci ktorých môže byť krátené poistné plnenie. Súčasťou pokynov sú aj vzorové preukazy jednotlivých skupín na Slovensku. Od začiatku roka vo Vysokých Tatrách zomrelo už päť turistov, z toho traja pri organizovanej horskej činnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.