Príbuzná Evy Braunovej požiadala múzeá o vrátenie predmentov

Na nedatovanej snímke Adolf Hitler a jeho milenka Eva Braunová pózujú pred horským sídlom Berghof Foto: TASR/AP

Mníchov 2. júla (TASR) - Vzdialená príbuzná Evy Braunovej požiadala mníchovské múzeá o vrátenie predmetov, ktoré kedysi patrili tejto dlhoročnej milenke a napokon manželke nacistického vodcu Adolfa Hitlera. Oznámila to dnes agentúra DPA.

Požadované artefakty sa v súčasnosti nachádzajú v zbierkach troch umeleckých múzeí slávnej mníchovskej Pinakotéky. Sú medzi nimi napríklad diamantové hodinky, ktoré Braunová dostala od Hitlera ako dar.

Medzi predmetmi, ktorých vrátenia sa domáha Braunovej príbuzná, je aj olejomaľba Horská krajina na španielskom pobreží od nemeckého maliara Fritza Bambergera z roku 1859. Existuje podozrenie, že obraz za nacistickej éry zhabali židovským majiteľom.

Braunová a Hitler spáchali spoločnú samovraždu 30. apríla 1945 v čase, keď už Červená armáda obsadzovala centrum Berlína. Štyri roky po vojne Braunovú posmrtne vyhlásili za osobu spojenú s nacistickým režimom a skonfiškovali všetok jej majetok, ktorý následne pripadol nemeckým úradom.

Bavorská štátna obrazová zbierka, ktorá spravuje aj tri mníchovské Pinakotéky, má vo svojich fondoch i množstvo predmetov zhabaných nacistickým pohlavárom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.