Všeobecní lekári môžu odporučiť oslobodenie od školy aj naďalej

Martin Poliačik Foto: TASR/Tomáš Halász

Bratislava 2. júla (TASR) - Všeobecným lekárom ostane právomoc udeľovať odporúčanie na oslobodenie od povinnosti dochádzať do školy. Poslanci NR SR dnes nepodporili novelu školského zákona od Petra Poliačika a Lucie Nicholsonovej (obaja SaS), ktorí chceli túto právomoc presunúť na posudkových lekárov.

Liberáli chceli takto pretrhnúť lokálne väzby medzi všeobecnými lekármi a rodičmi, ktorí majú záujem na oslobodení ich detí od povinnosti dochádzať do školy. "Najmä v menších obciach, kde je všeobecný lekár viac vtiahnutý do života obyvateľov v danej obci, je ťažšie odmietnuť ústretovosť vo vzťahu k rodičovi, ktorý má záujem na oslobodení jeho dieťaťa od povinnosti dochádzať do školy, napr. z dôvodu, že pri neplnení povinnej školskej dochádzky mu vznikajú problémy pri vyplácaní štátnych sociálnych dávok," argumentovali Poliačik a Nicholsonová.

Keďže sieť posudkových lekárov je podľa nich podstatne redšia než sieť všeobecných lekárov, v prípade prijatia tohto návrhu malo dôjsť k pretrhnutiu lokálnych väzieb, a tým aj k vyššej objektivite pri vydávaní lekárskych odporúčaní.

Plénum odmietlo aj návrh novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii od Lucie Žitňanskej (Most-Híd). Exministerka spravodlivosti chcela nanovo definovať postup správcu pri popieraní prihlásených pohľadávok tak, aby sa dal čo najpresnejšie zistiť faktický stav. To malo zamedziť popieraniu prihlásených pohľadávok len na základe vyjadrenia dlžníka alebo osôb, ktorých záujmy môžu byť ovplyvnené záujmami dlžníka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.