Obmedzenie brániace ambulantnému predaju v obciach sa odstráni

Bratislava 2. júla (TASR) - Obmedzenie brániace ambulantnému predaju potravín v obciach, na území ktorých je umiestnená maloobchodná predajňa potravín, sa odstráni.

Rokovanie vlády SR Foto: TASR/Štefan Puškáš

Vyplýva to z návrhu novely zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorý dnes schválila vláda SR. Parlament by ho mal následne prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Účinnosť zákona sa predpokladá odo dňa jeho vyhlásenia v Zbierke zákonov SR.

"Návrhom sa zabezpečí možnosť predávať na tzv. farmárskych trhoch a prostredníctvom iných foriem ambulantného predaja využívaných predovšetkým malými domácimi chovateľmi, pestovateľmi a výrobcami poľnohospodárskych produktov," zdôvodnil predkladateľ novely Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. Terajšie obmedzenie totiž bráni plnému využitiu rôznych nových foriem ambulantného predaja, ako sú napríklad predaj z dvora, predaj z automatov alebo tzv. farmárske trhy.

Návrh novely legislatívy sa predkladá za účelom úplnej transpozície eurosmernice z roku 2005 o nekalých obchodných praktikách podnikateľov voči spotrebiteľom na vnútornom trhu. Novela tak reaguje na vytýkané nedostatky zo strany Európskej komisie (EK). "EK uvádza, že podľa jej názoru ide v slovenskej legislatíve o duplicitnú úpravu vzťahov, na ktoré sa uplatňujú ustanovenia eurosmernice. Pretože ide o smernicu charakteru maximálnej harmonizácie, členské štáty nie sú oprávnené prijať alebo ponechať v platnosti odlišnú právnu úpravu," dodal vo vládnom materiáli rezort hospodárstva.

Vláda schválila systém riadenia Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu

Vláda SR na svojom dnešnom zasadnutí schválila Systém finančného riadenia Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF), ktorý na rokovanie predložilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Systém finančného riadenia EPZF vymedzuje základné princípy organizačného zabezpečenia, rozpočtovania a financovania jednotlivých opatrení Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie (EÚ) financovaných z fondu. Potreba vypracovania nového koncepčného materiálu vyplynula zo schválených zmien v legislatíve EÚ súvisiacich s prípravou novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2014 až 2020.

Európsky poľnohospodársky záručný fond je súčasťou všeobecného rozpočtu Európskej únie a orientuje sa na financovanie priamych podpôr a opatrení zameraných na reguláciu alebo podporu poľnohospodárskych trhov.

EPZF financuje výdavky jednak na základe spoločného riadenia medzi členskými štátmi a EÚ, ale aj priamym spôsobom. Prostriedky financované v rámci spoločného riadenia uhrádza Európska komisia (EK) Slovensku vo forme mesačných platieb na základe výdavkov realizovaných platobnou agentúrou počas referenčného obdobia. Pri druhom spôsobe vypláca EK prostriedky fondu priamo prijímateľovi na základe jeho žiadosti.

Fond finančne podporuje napríklad propagáciu poľnohospodárskych výrobkov, opatrenia určené na zachovanie, charakterizáciu, zber a používanie genetických zdrojov v poľnohospodárstve, zavedenie a údržbu poľnohospodárskych účtovných informačných systémov či systémy poľnohospodárskeho prieskumu. Prostredníctvom neho EÚ poskytuje tiež finančný príspevok na program podpory konzumácie ovocia a zeleniny v školách alebo na opatrenia súvisiace s ochoreniami zvierat a stratou dôvery spotrebiteľov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.