Kontroly VšZP vlani zistili nedoplatky vo výške 188 mil. eur

Budova Všeobecnej zdravotnej poisťovne v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 2. júla (TASR) - Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) uskutočnila vlani u platiteľov poistného takmer 600.000 kontrol. Celkovo zistili nedoplatky v sume viac ako 188 miliónov eur. Vyplýva to zo správy o výsledkoch kontrolnej činnosti VšZP za rok 2013, ktorú dnes vzala vláda SR na vedomie.

Takmer 90 percent kontrol urobila poisťovňa u živnostníkov a samoplatiteľov, vyše 10 percent u zamestnávateľov. V porovnaní s predchádzajúcim rokom vystavila viac o 180.000 výkazov nedoplatkov.

"Uvedený nárast bol spôsobený tým, že v roku 2013 VšZP mala zákonnú povinnosť vykonať ročné zúčtovanie poistného za rok 2012 za väčší počet poistencov," uvádza sa v správe.

Po vyčíslení nedoplatku uplatňuje zdravotná poisťovňa nenútenú formu vymáhania pohľadávok v prípade záujmu zo strany platiteľa, a to vo forme výziev a splátkových kalendárov. "V prípade, že nenútené formy vymáhania sú neúspešné, zdravotná poisťovňa vydá výkaz nedoplatkov alebo si uplatní pohľadávku na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. V prípade, že ani výkaz nedoplatkov platiteľ neuhradí, zdravotná poisťovňa pristupuje k vymáhaniu formou súdnej exekúcie," uvádza sa v dokumente.

V roku 2013 VšZP zrealizovala aj takmer 6000 priamych kontrol u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti s finančným znížením požadovaných úhrad v celkovej hodnote takmer 12 miliónov eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.