Jubilejný 10-ty ročník Viva Musica! festival vsadil na klasiku

Foto: Zdenko Hanout

Bratislava 3. júla (OTS) - Po koncertoch na Hlavnom námestí, nádvorí Primaciálneho paláca a Starej tržnici vyvrcholil festival veľkolepým operným koncertom na Bratislavskom hrade. Vypredanému hľadisku sa na jednom pódiu predstavila pätica svetoznámych slovenských operných hviezd, ktorá ponúkla nezabudnuteľný hudobný ale aj vizuálny zážitok.

Viva Musica! festival tento rok ponúkol viac klasický program, ako tomu bolo po minulé roky. „Dramaturgia festivalu sa pre niekoho možno javila trošku odvážna, ale návštevnosť ukázala, že sme spravili správne rozhodnutia. Ľudia nám prejavili dôveru a mi sme sa presvedčili, že netradičné spojenia a nápady stále fungujú", hovorí riaditeľ festivalu Matej Drlička.

Foto: Zdenko Hanout

Jubilejný ročník festivalu otvorila 21. júna Shakespearova romantická komédia Sen noci svätojánskej, ktorý bol zároveň otváracím koncertom Kultúrneho leta a hradných slávností Bratislava 2014. V spolupráci s medzinárodným festivalom Letné shakespearovské slávnosti ožil Shakespearov text v podaní Sabiny Laurinovej, Oldřicha Víznera, Csongora Kassaia, Petra Kadlečíka a Jakuba Rybárika v sprievode Mendelssohnovej hudby interpretovanej Slovenskou filharmóniou pod vedením Leoša Svárovského.

22. júna predviedlo Národné bábkové divadlo Praha Mozartovu operu Čarovná flauta. Organizátorov tešil veľký záujem detí a ich rodičov, ktorý zaplnili celé nádvorie Primaciálneho paláca.
Bábkové divadlo večer na Hlavnom námestí vystriedal Národný mládežnícky orchester Virtuoso, ktorý tvoria najtalentovanejšie deti a mládež zo základných umeleckých škôl z celého Slovenska. Špeciálnym hosťom koncertu bol barytón Filip Tůma a na post dirigenta sa postavil Igor Dohovič, pod ktorého vedením už národný mládežnícky orchester úspešne absolvoval niekoľko koncertov po celom Slovensku.

Koncerty pod holým nebom po jednodňovej prestávke vystriedal moderný priestor Starej tržnice. Prvý koncert patril držiteľom ocenenia Krištáľové krídlo v kategórii „Hudba“ za rok 2013 Quasars Ensemble pod vedením fenomenálneho Ivana Buffu. Ako hosť sa na koncerte predstavil Dalibor Karvay v dvoch extrémne virtuóznych skladbách pre husle a orchester.

25. júna vystúpil asi najočakávanejší interpret Viva Musica! festivalu, španielsky kontratenorista Xavier Sabata so súborom Il pomo d’oro pod vedením huslistu a dirigenta Riccarda Minasiho. „Na koncert máme samé pozitívne ohlasy. Bol to zážitok vidieť a počuť Xaviera Sabatu naživo“, hovorí Matej Drlička.

26. júna vypredala tržnicu jedna z najobľúbenejších slovenských kapiel Korben Dallas v spojení so symfonickým orchestrom, ktorý tento večer premenil underground na klasiku.

Predtým sa nám ani nesnívalo o tom, že by chalani v roku 2014 mohli hrať spoločný koncert so symfonickým orchestrom pred vypredanou Starou tržnicou“ , prezrádza manažér kapely Korben Dallas, Matúš Németh. Spojenie s orchestrom Sinfonietta Bratislava, pod taktovkou precízneho Braňa Kostku fungovalo perfektne. Skladby pre orchester zaranžoval Slavo Solovic, ktorý ako producent spolupracoval už s mnohými slovenskými a českými hudobníkmi.

Scenár s vypredanou tržnicou sa zopakoval aj nasledujúci deň, kedy Viva Musica! ponúkol zhudobnenú hororovú klasiku Upír Nosferatu. Hudbu k viac ako 90 minútovému filmu napísal špeciálne pre festival Vladislav „Slnko“ Šarišský. Pracoval na nej vyše troch mesiacov a spolu ansámblom dotvorili elektrizujúcu atmosféru k obrazu.

Posledný festivalový večer prilákal na Západnú terasu Bratislavského hradu rekordný počet návštevníkov.
Poslucháčom sa na jednom pódiu predstavila pätica svetoznámych slovenských operných hviezd, ktorá ponúkla nezabudnuteľný hudobný ale aj vizuálny zážitok. Adriana Kučerová, Jana Kurucová, Miroslav Dvorský, Dalibor Jenis a Štefan Kocán v sprievode Orchestra Viva Musica pod taktovkou Martina Leginusa uviedli známe i menej známe operné lahôdky z pera takých operných majstrov, akými boli Giuseppe Verdi, Georges Bizet, Gioacchino Rossini či Giacomo Puccini.

Oslavnú atmosféru koncertu umocnila veľká obrazová projekcia a svietiace „krištáľové lustre“, ktoré sa vznášali nad pódiom.

Bol to pre mňa osobitý a zaujímavý ročník. Ešte asi potrebujem pár dní na to aby som získal odstup a vedel ho vyhodnotiť, ale celkovo mám z festivalu veľkú radosť a o pár dní určite odignorujem nové šedivé vlasy na hlave a pustíme sa do prípravy ďalšieho ročníka“, dodáva Matej Drlička.

Pri príležitosti 10- teho výročia, pre Vás Viva Musica! festival pripravil špeciálny projekt Viva Musica! Cinema, v podobe letného kina, ktorý sa začína už 10. júla na Hviezdoslavovom námestí so vstupom zadarmo.

Kompletný program Viva Musica! cinema nájdete od 7.7. na www.facebook.com/vivamusicafestival

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.