Zadržali troch cudzincov, ktorí údajne financovali Antimajdan v Odese

Ilustračná snímka Foto: TASR

Kyjev 6. júla (TASR) - Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) informovala dnes o zadržaní troch cudzincov, ktorí podľa nej financovali koordinátorov hnutia Antimajdan v Odese a pripravovali masové demonštrácie proti úradom. Ide o dvoch Rusov a Bielorusa.

Podľa vyhlásenia SBU trojica pricestovala do Odesy koncom júna s cieľom organizovať protesty. Okrem iného roznášala letáky vyzývajúce na účasť na demonštráciách.

Podľa SBU mala trojica na starosť aj financovanie koordinátorov Antimajdanu v Odese. Agentúra ITAR-TASS pripomenula, že v prístavnom meste vypukli 2. mája nepokoje, keď futbaloví fanúšikovia z Charkova pochodovali ulicami po boku radikálov z hnutia Pravý sektor a stúpencov domobrany z kyjevského Majdanu. Došlo ku konfliktu s táborom, ktorý vyzýval na referendum o federalizácii Ukrajiny a o uznaní ruštiny ako štátneho jazyka.

Najmenej 48 ľudí zahynulo a vyše 200 utrpelo zranenia po tom, čo radikáli podpálili dom odborov, v ktorom stúpenci federalizácie našli útočisko. Podľa niektorých ukrajinských politikov zahynulo pri incidente najmenej 116 ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.