Producent vajec Begokon je v konkurze, vyšetrujú ho v ČR aj SR

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Praha 6. júla (TASR) - Spoločnosť Begokon, kedysi jeden z najväčších chovateľov sliepok a producent vajec v Česku, dlhuje veriteľom takmer 700 miliónov korún (25,50 milióna eur). Od januára je v konkurze a vyšetrujú ju pre podozrenie z podvodov. Firma neplatila dodávateľom a údajne podvádzala aj na daniach, konštatuje na svojej internetovej stránke český denník E15.

Presnejšie, Begokon dlhuje celkovo 695,4 milióna Kč. Medzi veriteľmi vyčnieva najmä UniCredit bank Czech Republic and Slovakia, ktorá poskytla spoločnosti úver vo výške takmer 156 miliónov Kč. Svoje pohľadávky požadujú tiež ČSOB, Komerční banka či Raiffeisenbank. Hydináreň neplatila ani dodávateľovi energií RWE, alebo telekomunikačnej spoločnosti T-Mobile.

Pohľadávky do konkurzu prihlasujú aj poľnohospodárske firmy - napríklad dodávateľ krmív Argoservis, ktorý nedostal za kŕmne zmesi zaplatené 45 miliónov Kč. Desiatky miliónov požadujú tiež lízingové spoločnosti. Nikto z oslovených veriteľov sa ale k pohľadávkam pre E15.cz vyjadriť nechcel.

Aby toho nebolo málo, okrem 40 veriteľov má Begokon v pätách aj daňové úrady z Česka a Slovenska. Na Slovensku je sesterská firma podozrivá z podvodov v súvislosti s daňou z pridanej hodnoty (DPH). Spoločnosť na základe falošného účtovníctva údajne žiadala nadmerné odpočty DPH.

Podvod preveruje Kobra

Vyšetrovanie sa presunulo aj do Českej republiky. Možný podvod vraj už preveruje takzvaná daňová Kobra, špeciálny útvar protikorupčnej polície pre boj proti veľkým daňovým únikom a daňovej kriminalite.

"Ministerstvo financií z dôvodu zákonnej povinnosti zachovávať mlčanlivosť nemôže informovať o žiadnych konkrétnych prípadoch," povedal novinám hovorca českého ministerstva financií Radek Ležatka.

Vyšetrovať bude aj Brusel

Na vyšetrovaní sa má spolupodieľať aj Brusel. Európskej komisii sa totiž nepáči nakladanie s prostriedkami z eurofondov, ktoré v minulosti Begokon dostal, a prešetruje preto firmy napojené na Begokon na Slovensku.

Poľnohospodárske výrobné družstvo Begokon sa zaoberalo "bezklietkovým" chovom sliepok. Svoje bio vajcia dodávala do obchodov v Česku, Maďarsku, na Slovensku a v Poľsku. V období 2008-2010 patrila spoločnosť medzi najväčších producentov vajec v Česku. Po problémoch, ktoré spustilo vyšetrovanie na Slovensku, ale prišli krachy. Najskôr na Slovensku, kde vlani Begokon prepustil 300 zamestnancov, potom aj v Česku. Begokon CZ aj Begokon SK pritom ovláda rovnaká skupina ľudí.

Medzi firmami rôzne majetkovo napojenými na Begokon sa opakujú najmä dve mená. Čecha Romana Skočdopoleho a Slováka Vladislava Kozaňáka. Toho poznajú najmä pod Tatrami. Podľa slovenského obchodného registra vlastní Kozaňák len na Slovensku 58 firiem.

(1 EUR = 27,444 CZK)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.