Europoslanci za SR chcú požiadať Pašku, aby mohli vystupovať v NR SR

Pavol Paška. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 6. júla (TASR) – Slovenskí europoslanci pripravujú list pre predsedu Národnej rady (NR) SR Pavla Pašku, v ktorom ho požiadajú, aby im umožnil vystupovať v parlamente. Povedala to dnes europoslankyňa Monika Flašíková Beňová (Smer-SD, S&D) v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

"Všetci trinásti poslanci za Slovensko sme pripravili list, neviem či ho nakoniec aj všetci trinásti podpíšu, aby sme požiadali predsedu Národnej rady SR, aby umožnil poslancom Európskeho parlamentu (EP) za Slovenskú republiku vystúpiť v nejakých časových intervaloch v pléne NR SR," povedala Flašíková Beňová. Túto tému podľa nej otvoril poslanec EP Richard Sulík (SaS, ALDE) a dodala, že v NR SR by tak vznikol priestor, kde by europoslanci mohli informovať o svojej činnosti.

Tiež uviedla, že slovenskí europoslanci by sa chceli zúčastňovať zasadnutí Výboru NR SR pre európske záležitosti, ako aj zasadnutí ďalších výborov národného parlamentu. "Tam, kde sa možno práve bude viesť diskusia o nejakej téme, ktorá sa zároveň bude preberať v Európskom parlamente," spresnila europoslankyňa. List podľa nej zatiaľ Paškovi neposlali, pretože europoslanci ho ešte pripomienkujú. Pripravený by mohol byť v pondelok (7.7.).

"Treba povedať veľmi úprimne, že právne poslanci Národnej rady SR boli najmenej aktívni, čo sa týkalo pripomienkovania európskej legislatívy," uviedla Flašíková Beňová. Sulík si myslí, že keby europoslanci mohli vystupovať v NR SR, zvýšilo by to aj aktivitu poslancov národného parlamentu vo vzťahu k európskej legislatíve.

Europoslanec Branislav Škripek (OĽaNO, ECR) pripomenul, že poslanec NR SR Jozef Viskupič z OĽaNO takýto návrh do parlamentu predložil, no neuspel s ním. "My nemôžeme prísť do sály, my môže prísť na balkón. Slovenský europoslanec nikdy nemal povinnosť aspoň raz za rok predniesť správu o svojej činnosti," povedal. Zároveň poznamenal, že Výbor NR SR pre európske záležitosti zasadá v dňoch, keď sú europoslanci v Štrasburgu.

Diskutujúci sa dotkli aj témy ochrany slovenských záujmov v Európskom parlamente. Podľa poslankyne EP Anny Záborskej (KDH, EPP) môžu slovenskí europoslanci chrániť záujmy Slovenska najmä na pôde výborov europarlamentu. Dodala, že aj keď 13 poslancov v 751-člennom pléne málokedy môže zvrátiť nejaké rozhodnutie, vo výboroch je podľa nej mnoho príležitostí chrániť záujmy Slovenskej republiky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.