Budhisti chcú ospravedlnenie pápeža za krutosti spáchané kresťanmi

Pápež František Foto: TASR/AP

Colombo 8. júla (TASR) - Budhistická skupina obvinená z podnecovania nedávnych útokov na moslimov na Srí Lanke dnes vyhlásila, že pápež František sa počas budúcoročnej návštevy musí budhistom ospravedlniť za krutosti, údajne spáchané kresťanskými koloniálnymi vládcami tohto juhoázijského ostrovného štátu. Informovala o tom agentúra AP.

"Čakáme, kým pápež príde, aby sme videli, čo tu povie o zločinoch," povedal Galagoda Atte Gnanasara, vodca skupiny Bodu Bala Sena, na stretnutí so zahraničnými spravodajcami.

"Portugalci, Holanďania a Briti sú pre nás všetci rovnakí," dodal s odkazom na krajiny, ktoré na Srí Lanke postupne vládli v rokoch 1505-1948. Rímsky katolicizmus priniesli na ostrov Portugalci. Holanďania a Briti tu ustanovili vlastné kresťanské denominácie, spresňuje AP.

"Predošlí pápeži sa verejne ospravedlnili v niektorých krajinách, pretože ničili, zabíjali. My sme v podobnej situácii, väčšina budhistických chrámov bola nimi zničená, keď pozabíjali budhistických mníchov," povedal vodca skupiny.

Mnísi, ktorí Bodu Bala Sena vedú, v posledných rokoch získali tisíce stúpencov. Na zhromaždeniach povzbudzujú k násilnostiam proti menšinám a vyzývajú obyvateľov Srí Lanky, aby zachovávali čistotu budhistickej väčšiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.