Oscarový japonský hudobník Rjúiči Sakamoto má rakovinu

Tokio 11. júla (TASR) - Japonskému hudobníkovi a skladateľovi filmovej hudby Rjúičimu Sakamotovi (62), ktorý sa delí o Oscara za hudbu k Bertolucciho filmu Posledný cisár (1987) s Davidom Byrneom, diagnostikovali lekári rakovinu hrdla.

Rjúiči Sakamoto Foto: TASR/AP

Zrušil preto svoje nadchádzajúce vystúpenia, aby sa mohol sústrediť na liečenie, informovala dnes agentúra Associated Press.

Sakamoto oznámil svoju chorobu vo štvrtok. Na svojej oficiálnej webovej stránke sa ospravedlňoval za ťažkosti, ktoré spôsobil zrušením svojich koncertov.

Hudobník a príležitostný herec sa preslávil v 70. a 80. rokoch ako člen elektronickej popovej skupiny Yellow Magic Orchestra. Je autorom hudby k desiatkam filmov, vrátane filmu Veselé Vianoce, pán Lawrence (1983) režiséra Nagisu Óšimu, v ktorom si aj zahral. Po úspechu filmu Posledný cisár (1987) sa stal Bertolluciho "dvorným skladateľom" a skomponoval hudbu k jeho filmom Nebo, čo nás chráni (1990) či Malý Budha (1993).

V roku 1992 zložil úvodnú hudbu pre otvárací ceremoniál letných olympijských hier v Barcelone. Má obsiahlu diskografiu a aktívne koncertuje, striedavo pôsobí v New Yorku a Tokiu. Po ničivom cunami, ktoré v marci 2011 spôsobilo v Japonsku jadrovú katastrofu, začal verejne vystupovať proti jadrovej energii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.