Na atletických Majstrovstvá SR sa športovci budú pripravovať na Európu

Ilustračné foto. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Banská Bystrica 11. júla (TASR) - Na 67. majstrovstvách Slovenska v atletika počas nadchádzajúceho víkendu sa na banskobystrických Štiavničkách opäť zmapuje, v akom stave sa nachádza v domácich podmienkach kráľovná športu. Štartujú takmer všetci, šéftréner Martin Pupiš spomenul vážnejšiu neúčasť len troch, a zároveň aj vyrátal priority, ktoré budú na MSR v centre záujmu.

"Chýbajú osemstovkár Jozef Repčík, kladivárka Nikola Lomnická a zranený oštepár Patrik Žeňúch, inak zo širšej špičky štartujú všetci. Plnenie limitov na ME v Zürichu zaujíma najviac a ja dúfam, že jeden, dvaja by mohli pribudnúť, aj keď predchádzajúci mesiac sa akosi táto snaha zasekla, najmä z dôvodu zranení," povedal M. Pupiš. "Limit by opäť mala naháňať štvrtkárka Iveta Putalová, neustále verím, že normu splní niektorý z dvojice výškarov Horák a Kabelka, aj keď u nich chýba akýsi optimistický trend. Rátal som aj s Jozefom Pelikánom, ktorý sa na 1500-ke dosť trápi, Lucia Klocová sa po miernych zdravotných problémoch rozhodla pre osemstovku. Najväčší otáznik visí nad kladivárom Charfreitagom, ak hodí limit, verím tomu, že na ME sa pobije úspešne aj o finále."

Doteraz splnilo v tomto roku limit na ME 18 slovenských atlétov, u šiestich sa žiada ten vlaňajší zopakovať. M. Pupiš: "Od sestier Velďákových už zaznieva záujem o ME aj keby limit nesplnili a museli si účasť hradiť, Jana a popri nej aj Medgyesová sa však zlepšujú a k limitu neustále viac približujú. Danka po problémoch so zdravotným stavom by sa v trojskoku tiež mohla úspešne s predpísanou normou popasovať. U Adama Závackého je zrejmé, že ak sa na stovke nezlepší, tak by na ME necestoval, prekážkara na štvrtke Martina Kučeru zastavilo definitívne zranenie, do Zürichu by bez tohtoročného limitu necestoval ani Charfreitag, no a u diskára Mateja Gašaja s výkonnosťou možno o osem metrov slabšou ako vlani je pravdepodobnosť štartu minimálna."

Želiezka v ohni

Martin Pupiš by bol veľmi rád, keby limit na ME splnila štvrtkárska štafeta žien a kladivár Charfreitag. "Potom by nám vyskočil počet na 24-25 ľudí, a tým by sa pre nás naplnila optimistická vízia."

Diaľkárka Jana Velďáková si veľa sľubuje od vzájomného súboja s Renátou Medgyesovou i všestrannou Luciou Slaničkovou. "Každá z nás bude chcieť vyhrať a aj splniť limit. Nie je to jednoduché, keď sa pasujete s technikou a ja som sama zvedavá, ako to dopadne. Dúfam, že sa mi v hlave už technika bez chýb zafixovala. Sektor na Štiavničkách je po oprave super a dopriať by nám mala aj atmosféra na najbližšej tribúne."

Dvojička Dana Velďáková sa v trojskoku spoľahne hlavne na seba, keďže rovnocennejšie súperky v sektore mať nebude. "Za sebou mám zatiaľ sezónu plnú zvláštností. Momentálne poklepem na drevo, chrbát a koleno držia, no už týždeň bojujem s prechladnutím. V hlave mi duní, bolia ma uši, síce trénujem, no so želaním, že čoskoro to prejde a konečne začnem skákať ďalej. Súperky mať nebudem, štartovať budeme len štyri, bojovať musím sama so sebou, so snahou doskočiť k 14-metrovej hranici."

Kladivárka Martina Hrašnová by sa mohla postarať o jeden z najhodnotnejších výkonov, aj keď sa za ním hnať nemusí. "Celý týždeň som tvrdo trénovala, titul samozrejme získať chcem, no formu ladím už smerom k Európe. Domáce podmienky dokážu inšpirovať, možno v nejakom pokuse uletím, aj keď je to dosť nepravdepodobné."

Banskobystrická Dukla podľa slov šéfa organizačného výboru Radovana Mišíka pripraví štandardné prostredie, na aké sa v minulosti navyklo, aj preto zaujala viac informácia z osobného priečinka. "Od 1. septembra na pozícii šéftrénera atletiky v Dukle končím a presídľujem natrvalo do Frankfurtu nad Mohanom s celou rodinou. V Dukle som pôsobil 18 rokov, prirástla mi k srdcu, vyrástol som tu a zrejme aj dospel, takže môžem odísť. Zamestnaný budem ako učiteľ telesnej výchovy druhého stupňa na európskej škole, jednej z mnohých v krajinách Európskej únie."

Majstrovstvá Slovenska sa na banskobystrických Štiavničkách začínajú v sobotu i nedeľu o 14.00.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.