Izraelská armáda útočí na ciele v Gaze v reakcii na raketové útoky

Dym stúpa nad Gazou po útoku izraeských jednotiek Foto: TASR/AP

Tel Aviv/Káhira 8. augusta (TASR) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nariadil dnes armáde, aby reagovala "s použitím sily" na obnovené raketové útoky palestínskych militantov v pásme Gazy. S odvolaním sa na izraelské médiá o tom informovala agentúra DPA.

Podľa agentúry Reuters, ktorá citovala očitých svedkov, otriasla dnes Gazou rozsiahla explózia, po ktorej stúpal hustý čierny dym. Izraelská armáda prostredníctvom sociálnej siete Twitter informovala, že útočí na ciele v pásme Gazy v reakcii na raketové útoky.

Islamistickí militanti v Gaze obnovili raketovú paľbu z pobrežnej enklávy na Izrael dnes ráno po vypršaní 72-hodinového prímeria.

Rokovania o novej dohode medzi Izraelom a Palestínčanmi v egyptskej Káhire medzitým uviazli na mŕtvom bode. Vysokopostavení predstaviteľ hnutia Hamas pre AP predtým uviedol, že hnutie neuvažuje o rozšírení prímeria, pretože Izrael nereagoval na žiadnu z palestínskych požiadaviek na vyjednávaniach v Káhire.

Izrael naopak vyhlásil, že je ochotný zvážiť zmiernenie pohraničných obmedzení, požaduje však odzbrojenie Hamasu.

Na Izrael dopadli dve rakety vystrelené z Gazy

Izraelská armáda dnes skoro ráno oznámila, že dve rakety vystrelené z palestínskeho pásma Gazy zasiahli južný Izrael - len niekoľko hodín pred vypršaním dočasného, 72-hodinového prímeria, ktoré ukončilo mesiac trvajúce násilie. Rakety dopadli do prázdnych polí a nikoho nezabili.

K zodpovednosti na raketový útok sa neprihlásil nikto a nie je jasné, či je za ním hnutie Hamas. Na preľudnenom území Gazy je totiž množstvo militantných skupín, ktoré útočia vlastnými raketami a ktoré nie sú pod kontrolou Hamasu, upozornila agentúra AP.

"Hnutie Hamas porušilo prímerie," uviedla izraelská armáda na svojom účte na Twitteri, citovala ju tlačová agentúra DPA.

Trojdňové prímerie v pásme Gazy a Izraeli malo vypršať o 08.00 h miestneho času (07.00 h SELČ).

Predstavitelia Hamasu, ktoré vládne v Gaze, a Assám al-Ahmad, šéf palestínskej delegácie vyslanej do egyptskej Káhiry na nepriame rozhovory s Izraelom, vyhlásili, že v súčasnosti nie je žiadna dohoda o predĺžení prímeria.

Nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ uviedol, že Hamas sa rozhodol nepredĺžiť 72-hodinové prímerie s Izraelom, pretože židovský štát odmietol počas nepriamych rokovaní v Káhire všetky požiadavky hnutia. Hamas požadoval, aby Izrael súhlasil s otvorením hraníc Gazy a s umožnením novej výstavby v Gaze.

Izraelská armáda už skôr tento týždeň informovala, že hlavný cieľ jej útokov v Gaze - zničiť tunely využívané militantmi z Hamasu - bol splnený.

Po stiahnutí izraelských pozemných jednotiek z Gazy počas súčasného prímeria vodca radikálneho hnutia Mušír Masrí vo štvrtok ocenil boj proti Izraelu.

"Dnes môžeme povedať, že sme dosiahli víťazstvo a porazili sme nepriateľa," uviedol.

Počas bojov zahynulo vyše 1800 Palestínčanov a 64 izraelských vojakov.

Vypršalo trojdňové prímerie

Trojdňové prímerie medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas v pásme Gazy vypršalo dnes o 07.00 h SELČ po tom, čo nepriame rokovania v egyptskej Káhire o novej dohode uviazli na mŕtvom bode. Informovala o tom agentúra AP.

Hneď po skončení prímeria zneškodnili nad izraelským mestom Aškelon raketu vystrelenú z pásma Gazy.
Bezprostredne pred vypršaním prímeria vypálili militanti z Gazy na Izrael dve rakety, ktoré podľa izraelskej armády dopadli do otvoreného priestoru blízko hraníc s Gazou a nevyžiadali si žiadne zranenia ani škody. Hnutie Hamas vypálenie rakiet pred skončením prímeria poprel, pripomenula agentúra Reuters.

Vysokopostavení predstaviteľ hnutia Hamas pre AP predtým uviedol, že hnutie neuvažuje o rozšírení prímeria, pretože Izrael nereagoval na žiadnu z palestínskych požiadaviek na vyjednávaniach v Káhire.

Izrael naopak vyhlásil, že je ochotný zvážiť zmiernenie pohraničných obmedzení, požaduje však odzbrojenie Hamasu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.