Austrália kritizovala Rusko za zákaz dovozu potravín

Austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová. Foto: TASR/AP

Sydney 8. augusta (TASR) - Austrália kritizovala dnes Rusko v súvislosti s medzinárodným zákazom dovozu potravín v súvislosti s ukrajinskou krízou, informovala agentúra DPA.

Austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová pre rozhlasovú stanicu ABC uviedla, že Moskva by mala urobiť viac pre odzbrojenie separatistov na Ukrajine, než konať v odvetnom duchu.

Austrália spolu s EÚ a USA obviňujú Rusko z vyzbrojovania proruských separatistov na Ukrajine, ktorí zároveň čelia obvineniam, že minulý mesiac zostrelili osobné lietadlo malajzijských aerolínií s 298 ľuďmi na palube. Separatisti zo zostrelenia lietadla obviňujú ukrajinskú armádu.

Rusko od štvrtka zakázalo dovoz potravín z Európskej únie (EÚ), USA, Nórska, Kanady a Austrálie. Ruský premiér Dmitrij Medvedev dnes na stretnutí kabinetu oznámil, že zákaz sa týka dovozu ovocia, zeleniny, mäsa, rýb a mliečnych produktov. Zákaz potrvá jeden rok. Austrálsky vývoz potravín do Ruska predstavoval vlani 405 miliónov austrálskych dolárov (375 miliónov dolárov), uvádza sa v austrálskych vládnych štatistikách.

Na snímke austrálsky premiér Tony Abbott. Foto: FOTO TASR/AP

Austrálsky premiér označil Rusko za "tyrana"

Austrálsky premiér Tony Abbott dnes označil Rusko za "tyrana" a vyhrážal sa uvalením tvrdších sankcií po tom, ako Moskva zakázala dovoz väčšiny západných potravín. Informovala o tom agentúra AP.

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok zakázal väčšinu potravinárskeho dovozu zo Západu ako odvetu za uvalenie sankcií kvôli situácii na Ukrajine.

Abbott vyhlásil, že zákaz bude mať na Austráliu relatívne malý dopad. Vyzval ruského prezidenta, aby stiahol tisíce ruských vojakov, ktorí sa zhromaždili na ukrajinskej hranici.

Premiér povedal, že ak sa nechce Putin stať "medzinárodným vyvrheľom", musí svoje jednotky stiahnuť.

Austrália patrí medzi krajiny, ktoré uvalili na Moskvu sankcie v čase obvinení, že Rusko zásobovalo zbraňami promoskovských separatistov na východnej Ukrajine.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.