Príčinou smrti bývalého Reaganovho hovorcu je zabitie

Na snímke zo 6. januára 1981 je prezidenta USA Ronald Reagan (vpravo) a jeho hovorca James Brady Foto: TASR/AP

Washington 9. augusta (TASR) - Smrť bývalého tlačového tajomníka Bieleho domu Jamesa Bradyho, ktorý zomrel tento týždeň na komplikácie súvisiace so strelným poranením hlavy, kvalifikoval súdny patológ ako zabitie. Svoje zranenie utrpel Brady pri pokuse o atentát na amerického prezidenta Ronalda Reagana v roku 1981. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Podľa vyhlásenia washingtonskej polície pitva Bradyho tela dokázala, že príčinou jeho smrti bolo strelné poranenie hlavy a z neho vyplývajúce zdravotné následky, čo súdny lekár kvalifikoval ako zabitie.

K atentátu na prezidenta Reagana došlo 30. marca 1981 pred hotelom Hilton vo Washingtone. Prezident a niekoľko ďalších osôb, vrátane Bradyho bolo vážne zranených, nikto však neprišiel o život. Strelec John Warnock Hinckley bol uznaný za nepríčetného a poslaný do psychiatrickej liečebne.

Samotný Reagan sa zo zranení pomerne rýchlo uzdravil; James Brady však následkom streľby utrpel nezvratné poškodenie mozgu, zostal ochrnutý na spodnú časť tela a pripútaný na invalidný vozík. Po tejto udalosti sa Brady stal jedným z popredných bojovníkov za sprísnenie zákonov upravujúcich vlastníctvo strelných zbraní.

Po Bradym je pomenovaný federálny zákon z roku 1993, ktorý v USA zaviedol preverovanie záujemcov o kúpu ručných zbraní. Jeho meno nesie aj miestnosť, v ktorej sa denne konajú tlačové brífingy Bieleho domu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.