Nesťažujte nám život, apelujú spisovatelia na Amazon.com

Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann

New York/Londýn 9. augusta (TASR) - Viac ako 900 spisovateľov vrátane renomovaných autorov ako Paul Auster, Sandra Brownová, Jeffrey Deaver, John Grisham, Stephen King, sa obrátilo otvoreným listom na internetový obchodný dom Amazon.com so žiadosťou, aby ukončil spory s vydavateľstvom Hachette o cenách elektronických kníh. Signatári dokumentu, ktorý sa v plnom znení objaví v podobe celostránkového inzerátu v nedeľňajšom vydaní mienkotvorného denníka New York Times, poukazujú na negatívne dopady sporu nielen na autorov, ale aj na čitateľov.

Informovali o tom viaceré americké, kanadské i britské internetové servery.

Autori, medzi ktorými sú aj David Baldacci, Lee Child, James Patterson či Donna Tarttová, píšu o tom, že sa stali obeťami taktiky Amazonu, ktorý s oneskorením začal dodávať diela niektorých autorov spomínaného vydavateľstva (napríklad J.K. Rowlingovej, či Davida Baldacciho), prestal prijímať objednávky na ne či zaradzovať ich do akcií.

Stalo sa tak vraj napriek tomu, že viacerí zo zainteresovaných spisovateľov patria medzi stúpencov Amazon.com. Signatári preto upozorňujú, že s obchodnými partnermi, ani priateľmi sa toto nerobí. Práve preto žiadajú od internetového obchodného domu, aby spory ukončil a prestal urýchlene sťažovať život autorov, ktorým čiastočne vďačí za svoj úspech.

Autori súčasne vyzývajú čitateľov, aby elektronickou cestou žiadali zakladateľa Amazon.com Jeffa Bezosa o urýchlené uzavretie sporu.

Dve z najväčších es vydavateľstva Hachette, J.K. Rowlingová, ktorá je autorkou úspešne sfilmovanej ságy o dobrodružstvách Harryho Pottera a Stephanie Meyerová, ktorú preslávila sága Súmrak, zatiaľ otvorený list nepodpísali.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.