Banky poskytujú výhodnejšie úvery takmer počas celého roka

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 9. augusta (TASR) - Jarné a jesenné ponuky bánk na úvery na bývanie sa takmer vytratili. Banky totiž v súčasnosti ponúkajú výhodné úvery takmer nepretržite a ľudia tak riešia otázku bývania rovnomerne po celý rok. Konštatuje to vo svojej najnovšej analýze spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko. "Permanentným poklesom úrokov a nárastom trhu refinančných úverov sa zliala silná a slabá sezóna úverov. Ľudia už v lete nečakajú na jesenné akciové ponuky bánk, ale investujú do bývania priebežne," tvrdí okresný vedúci OVB Allfinanz Slovensko David Gusejnov.

Podľa spoločnosti je v súčasnosti zo strany finančných domov veľká snaha získať nového klienta, a tak cudzie banky dávajú ľuďom pri úveroch lepšie podmienky ako ich vlastná banka. "Z praxe vyplýva, že vlastná banka ponúka klientovi väčšinou horšie podmienky ako konkurencia. Ani po žiadosti o prehodnotenie ponuky banka úrok väčšinou nezníži na úroveň pri nových úveroch. Banky očividne počítajú s faktom, že klient o možnosti 'odísť' nevie, alebo zmešká čas, kedy mohol refinancovať úver bez poplatkov," tvrdí Gusejnov.

Odborníci preto radia klientom, aby si urobili prieskum medzi bankami a dôsledne preštudovali všetky podmienky úveru. "Ľuďom radíme pozrieť sa na ponuku od vlastnej banky. Následne si vedia urobiť prieskum a s úverovým certifikátom od konkurencie môžu skúsiť získať rovnaký úrok aj vo vlastnej banke," doplnil Gusejnov.

Zároveň očakáva, že úroky na hypotékach by mohli na Slovensku klesať aj v najbližšom období. "Drahšie hypotéky ako na Slovensku sú v eurozóne už len na Cypre. Priemerné úročenie aktívnych úverov v Európskej únii je 3,35 %. Aj keď slovenský trh má svoje špecifiká, očakávam ešte mierny pokles úrokov," dodal Gusejnov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.