Nagasaki si pripomína 69. výročie zhodenia atómovej bomby

Holubice poletujú nad Sochou slobody pri príležitosti 69. výročia zhodenia atómovej bomby na Nagasaki Foto: TASR/AP

Tokio 9. augusta (TASR) - Japonsko si dnes pripomenulo 69. výročie zhodenia americkej atómovej bomby na mesto Nagasaki. Starosta Nagasaki pri tejto príležitosti kritoval snahy japonskej vlády o odklon od povojnovej pacifistickej politiky.

Na tradičnej spomienkovej ceremónii v Nagasaki sa dnes zúčastnili predstavitelia rekordných 51 krajín sveta, vrátane veľvyslankyne USA Caroliny Kennedyovej. Približne 74.000 obetí útoku z 9. augusta 1945 si uctili minútou ticha, modlitbami, príhovormi a kladením vencov.

Starosta Nagasaki Tomihisa Taue vo svojom prejavu k účastníkom pietneho zhromaždenia vyzval vládu japonského premiéra Šinzóa Abeho, aby brala ohľad na rastúce obavy verejnosti z nedávnej zmeny kurzu bezpečnostnej politiky Japonska.

V júli tohto roku Abeho kabinet reinterpretoval svoj výklad pacifistickej ústavy krajiny, čím otvoril cestu k potenciálnemu výraznejšieho angažovaniu sa japonskej armády pri vojenských misiách v zahraničí. Starosta Taue označil ústavne zakotvený princíp pacifizmu za základný princíp povojnového Japonska.

Dve jadrové bomby, ktoré USA v auguste 1945 zhodili na japonské mestá Hirošimu a Nagasaki, urýchlili kapituláciu Japonska a tým aj ukončenie druhej svetovej vojny. Výbuch v Hirošime zo 6. augusta zabil 140.000 ľudí, ďalších 74.000 zomrelo o tri dni neskôr pri útoku v Nagasaki.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.