Rezort spravodlivosti si na rok 2015 uplatnil výdavkové tituly

Foto: Lukáš Valentovič

Bratislava 19. augusta (TASR) - Vzhľadom k tomu, že rozpočet na rok 2015 nepokrýva výdavky na zabezpečenie plnenia nevyhnutných základných úloh súdnictva a väzenstva, si Ministerstvo spravodlivosti (MS SR) SR uplatnilo na budúci rok aj prioritné výdavkové tituly, ktoré Ministerstvo financií SR zatiaľ nezohľadnilo.

Uvádza sa v reakcii rezortu spravodlivosti na návrh rozpočtu, ktorý v piatok 15. augusta zverejnilo Ministerstvo financií a podľa ktorého by MS SR by malo v budúcom roku hospodáriť s menšou sumou peňazí ako v tomto roku. "Rozpočet príjmov na rok 2015 v sume 19,490 milióna eur je na úrovni roku 2014 a rozpočet výdavkov na rok 2015 v sume 306,447 milióna eur je o 9,341 milióna eur nižší oproti roku 2014, čo je zohľadnené predovšetkým vo výdavkoch na väzenstvo vo vzťahu k plneniu aktualizovanej Koncepcie väzenstva Slovenskej republiky na roky 2011 až 2020 schválenej vládou SR, kde pre rok 2014 bol schválený zvýšený limit výdavkov.

Vzhľadom k tomu, že rozpočet na rok 2015 nepokrýva výdavky na zabezpečenie plnenia nevyhnutných základných úloh súdnictva a väzenstva, si Ministerstvo spravodlivosti SR uplatnilo na rok 2015 aj prioritné výdavkové tituly, ktoré Ministerstvo financií SR zatiaľ nezohľadnilo, a o ktorých sa na vyššej úrovni zatiaľ nerokovalo. Tieto prioritné výdavkové tituly boli podporené aj stanoviskom Súdnej rady SR a minister spravodlivosti si ich bude uplatňovať na rokovaní vlády SR," uvádza sa v reakcii rezortu spravodlivosti, ktorú TASR poskytla hovorkyňa Alexandra Donevová.

Podľa návrhu štátneho rozpočtu na budúce roky, ktorý v piatok zverejnilo ministerstvo financií, by MS SR teda malo hospodáriť s 306,45 milióna eur. Na väzenstvo by malo ísť 147 miliónov eur. V porovnaní so schváleným rozpočtom roku 2014 by mali byť výdavky väzenstva v roku 2015 nižšie o 11,6 milióna eur, teda o 7,34 percenta. Výdavky na väzenstvo sú ovplyvňované dynamikou rastu počtu obvinených a odsúdených. V ústavoch na výkon väzby a v ústavoch na výkon trestu odňatia slobody bolo ku koncu júla 2014 umiestnených spolu 10.228 osôb, z toho 1382 obvinených a 8846 odsúdených.

Na personálne a materiálno–technické zabezpečenie činnosti súdov, ostatných rozpočtových organizácií a na efektívny výkon okresných a krajských súdov a Špecializovaného trestného súdu by malo ísť na budúci rok 150 miliónov eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.