V Česku stratia o dva týždne platnosť 50-halierniky a 20-korunáčky

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Praha 19. augusta (TASR) - Na výmenu 50-haliernikov a papierových 20-korunáčok majú Česi a iní ich majitelia posledných necelých 14 dní. Informuje portál iDNES. Potom sa z nich stanú bezcenné zdrapy papiera a hliníkové pliešky. Peniaze si možno teraz vymeniť už len v niektorej z pobočiek Českej národnej banky (ČNB). V obehu je oboch platidiel za 287 miliónov Kč (10,29 milióna eur).

ČNB informovala, že u ľudí zostalo 365 miliónov 50-haliernikov a 5,2 milióna 20-korunáčok. Platidlá prestali platiť v auguste 2008.

V marci 2011 stiahla ČNB z obehu 50-korunáčku s portrétom Anežky Českej. Platidlo sa dá vymeniť do 31. marca 2017. Na výmenu ho čaká 11,8 milióna kusov za 588 miliónov Kč.

ČNB uviedla, že ďalšie zmeny v bankovkách a minciach nechystá. V sústave českých platidiel sa dosiahla vhodná kombinácia mincí a bankoviek. Teraz sa neuvažuje o skončení platnosti ani jedného druhu bankoviek, ani o vydaní obežnej mince novej nominálnej hodnoty.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.