Slovensko vracia DPH firmám menej efektívne ako susedné štáty

Minister financií Peter Kažimír Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 19. augusta (TASR) - Slovenské úrady vybavujú žiadosti o vratky dane z pridanej hodnoty (DPH) viac-menej efektívne. Vyplýva to z aktuálnych výsledkov prieskumu spoločnosti KPMG. Tá hodnotila procesy vracania DPH, či dane z tovarov a služieb firmám v 65 krajinách sveta. Slovensko sa umiestnilo v prvej polovici rebríčka, v efektivite ho predbehli Česká republika a Rakúsko.

Ako uviedla spoločnosť v prieskume, vďaka globalizácii je v súčasnosti možné, aby firma mala dodávateľov a odberateľov kdekoľvek na svete. Viaceré spoločnosti tak pri svojich nákupoch platia daň z pridanej hodnoty, či daň z tovarov a služieb v stále väčšom počte krajín. Ukázalo sa, že 40 % krajín vracia dane firmám, ktoré majú sídlo v danom štáte, efektívne. "To znamená, že tieto krajiny vracajú daň firmám obvykle do 56 dní od predloženia žiadosti, a to bez vykonania daňovej kontroly. Z 20 najväčších ekonomík sveta, ktoré majú zavedený takýto systém daní, len osem dosiahlo najvyššie možné skóre," uviedla KPMG v prieskume.

Slovensko sa v konkurencii 65 krajín umiestnilo v prvej polovici rebríčka. "Teda v tej lepšej polovici, keďže slovenské daňové úrady vybavujú žiadosti viac-menej efektívne. Toto hodnotenie znamená dobu vrátenia dane dlhšiu ako 56 dní od podania žiadosti alebo časté daňové kontroly pred vrátením dane," skonštatovala KPMG v prieskume. V porovnaní so susednými krajinami Slovensko v efektivite predbehlo Rakúsko aj Česká republika. Poľsko aj Maďarsko dosiahli rovnaké hodnotenie ako Slovensko.

Z ďalších zistení spoločnosti vyplynulo, že v prípade podnikov so sídlom mimo krajiny, kde sa žiada o vrátenie dane, iba 34 % skúmaných štátov spracováva tieto žiadosti efektívne. "V praxi to znamená, že vrátenie týchto daní je možné aj bez nutnosti registrácie v tejto krajine. Túto skutočnosť víta veľa zahraničných firiem," uviedla KPMG.

V takmer tretine (29 %) krajín zahraničné podniky vo všeobecnosti nemajú nárok na vrátenie týchto daní, alebo je ich vrátenie možné len v obmedzených prípadoch. Z 20 najväčších ekonomík sveta iba Nemecko, Holandsko a Veľká Británia dosiahli najvyššie možné hodnotenie. Najvyššie hodnotenie v tejto časti prieskumu KPMG dosiahlo aj Slovensko. "V porovnaní so susedmi však Slovensko nevyniká, keďže rovnaké podmienky ponúkajú zahraničným firmám aj okolité krajiny," dodala KPMG.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.