Zákon o odpadoch odsunul P. Žiga kvôli komunálnym voľbám, tvrdí Simon

Na snímke poslanec NR SR Zsolt Simon. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 19. augusta (TASR) – Minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD) odsunul prijímanie nového zákona o odpadoch kvôli blížiacim sa komunálnym voľbám. Vo vyhlásení pre médiá to dnes uviedol poslanec NR SR a podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon.

Žiga v pondelok na rokovaní tripartity oznámil, že pozastaví legislatívny proces a návrh reformného zákona najprv podrobí vnútrokomunitárnemu pripomienkovému konaniu v rámci Európskej únie a Európskej komisie. „Oddialenie o tri až štyri mesiace nie je ničím iným len manévrom ministra a vlády presunúť rozhodnutie o zákone, ktorý ide proti obciam, až po komunálnych voľbách,“ vyhlásil Simon v reakcii na tento krok.

Poslanec sa domnieva, že vo vládnom Smere-SD sa zrejme obávajú, že by si prijatím zákona „pohnevali mestá a obce a tak radšej počkajú s jeho prijatím až po komunálnych voľbách“.

Návrh zákona Simon kritizoval už vo štvrtok (14. 8.) - Povedal, že sa nerobí pre ľudí a obce ale pre lobistov a finančné skupiny. V nedeľnom (17. 8.) vyhlásení výrobcov a dovozcov elektrospotrebičov, ktorí návrh zákona uvítali vidí dôkaz, že producentom pripravovaná legislatíva vyhovuje. „Slovensko ide zaviesť model, ktorý funguje iba v Českej republike a v značne modifikovanom systéme v Belgicku. Výsledkom bude silná monopolizácia, ktorá povedie k zvýšeniu cien,“ uviedol dnes.

Navrhovaný nový zákon o odpadoch zavádza princíp rozšírenej zodpovednosti výrobcov a dovozcov, tí majú po byť novom zodpovední za výrobok od jeho uvedenia na trh až po likvidáciu. Simon je ale presvedčený, že zodpovednosť naďalej ostane na obciach, pretože novovzniknuté organizácie zodpovednosti výrobcov budú môcť v zmysle navrhovaných pravidiel odmietnuť zaplatenie plnej čiastky nákladov.

To podľa neho prinúti obce zvýšiť poplatky pre občanov. Vyzval preto vládu a ministra, aby doplnili informáciu, „koľko to bude stáť občana, a kde to bude prínosom pre občana“. „Zatiaľ výhody vidíme len na strane výrobcov odpadov, hlavne nadnárodných,“ uzavrel svoje vyhlásenie.

Minister Žiga v pondelok (18. 8.) vysvetlil, že pripomienkovanie jeho návrhu zákona o odpadoch na európskej úrovni je dôležité preto, aby sa Slovensko vyhlo neskorším problémom a bolo nútené prijatý zákon rýchlo novelizovať. Envirorezort zároveň minulý týždeň odmietol vyjadrenia podpredsedu strany Most-Híd.

"Poslanec Simon zavádza, straší a vyrába politiku z čisto odbornej témy. Jeho vyhlásenia sú nepravdivé a v podstate obhajuje lobistické skupiny, ktoré majú obavy z transparentného nového zákona," reagoval hovorca envirorezortu Maroš Stano.

Podotkol, že v expertnej skupine na prípravu zákona boli zástupcovia ZMOSu a rezort nesúhlasil len s jednou ich pripomienkou, aby sa zodpovednosť za čierne skládky presunula na vlastníkov pozemkov.

"Je úplnou záhadou, ako prišiel poslanec Simon na to, že ľudia budú platiť viac," reagoval ďalej Stano. "Princíp rozšírenej zodpovednosti výrobcov a dovozcov funguje v moderných európskych krajinách, ako sú napríklad škandinávske krajiny, kde občania po jeho zavedení za odpad reálne zaplatili menej ako predtým," vysvetlil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.