Ukrajina je vraj pripravená dočasne platiť kompromisnú cenu za plyn

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Kyjev 20. augusta (TASR) - Ukrajina je pripravená zaplatiť dočasne kompromisnú cenu za ruský plyn. Vyhlásil to v utorok (19.8.) ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan, ktorý zároveň kritizoval ruský štátny koncern Gazprom, že nie je ochotný rokovať s Ukrajinou o plyne. Informovala o tom agentúra Reuters.

Rusko od 16. júna zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu. Dôvodom je spor medzi Kyjevom a Moskvou o cenu komodity. Aj anexia Krymu Ruskom zhoršila vzťahy medzi oboma krajinami.

Májové a júnové rokovania medzi Kyjevom a Moskvou o cene plynu, ktoré sprostredkovala Európska únia (EÚ), sa skončili bez výsledku.

Ukrajine sa nepáči cena za plyn, ktorú jej Moskva účtuje od začiatku apríla, a to 485 USD (363,19 eura) za 1000 kubických metrov (m3). Táto cena je najvyššia spomedzi zákazníkov Gazpromu. Jedným z dôvodov je zavedenie cla pre Ukrajinu. Rusko bolo ochotné Kyjevu clo odpustiť, čím by cena plynu klesla o 100 USD. Ale Ukrajina pripomína, že túto úľavu by mohla Moskva kedykoľvek zrušiť a žiada trhovú cenu za plyn.

Rusko pritom cez Ukrajinu dováža väčšinu plynu pre EÚ. Vláda v Kyjeve výrazne obmedzila spotrebu komodity a v júli doviezla plyn z Poľska a Maďarska. Objem tohto dovozu však dosiahol zhruba desatinu z ruského importu suroviny na Ukrajinu v júli minulého roka. Podľa ministra Prodana je Kyjev pripravený rokovať o kompromisnej cene, kým arbitrážny súd v Štokholme nerozhodne v spore medzi ukrajinskou štátnou energetickou firmou Naftogaz a ruským Gazpromom, od ktorého Naftogaz žiada "férové ceny plynu".

"Sme pripravení diskutovať o nejakom rozumnom kompromise, kým sa situácia (súdnou cestou) nevyrieši ..., ale Gazprom sa nechce zúčastniť vyjednávania," povedal Prodan novinárom.

Súdny proces je zatiaľ v štádiu príprav a nie je jasné, kedy bude vynesený rozsudok.

Prodan pripomenul, že približne 16 miliárd m3 plynu, ktoré môžu vďaka reverznému toku prúdiť na Ukrajinu cez Poľsko, Maďarsko a Slovensko, pokryje zhruba 50 % z tohoročnej spotreby. Ukrajina potrebuje vo vykurovacom období od októbra do marca ďalších 5 miliárd m3 plynu. "Začíname sa pripravovať na ťažkú zimu," dodal Prodan.

Gazprom odmietol komentovať vyhlásenie ukrajinského ministra. Ale ruský gigant v minulých mesiacoch spochybnil legálnosť reverzného toku a v júli pohrozil, že môže obmedziť dodávky plynu štátom, ktoré ho budú predávať Ukrajine.

Minister Prodan nenaznačil predstavu Kyjeva o kompromisnej cene, ale Naftogaz v júni vyhlásil, že je pripravený platiť 326 USD za 1000 m3 plynu počas 18 mesiacov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.