Slovensko doteraz vyčerpalo 55,42 % z eurofondov na roky 2007 až 2013

Ilustračné foto Foto: TERAZ.sk/Andrej Galica

Bratislava 20. augusta (TASR) - Slovensku sa k 30. júnu tohto roka podarilo vyčerpať vyše 6,36 miliardy eur z fondov Európskej únie (EÚ), čo predstavuje 55,42 % z viac ako 11 miliárd eur určených na končiace sa programové obdobie 2007 až 2013. Vyplýva to zo správy o čerpaní eurofondov za 1. polrok 2014 z dielne Úradu vlády (ÚV) SR, ktorú na svojom dnešnom zasadnutí schválil kabinet Roberta Fica (Smer-SD). Na dočerpanie zvyšného objemu európskych prostriedkov mu zostáva už iba necelý rok a pol.

Zazmluvnených v jednotlivých projektoch bolo ku koncu prvých šiestich mesiacov tohto roka 11,55 miliardy eur, teda 100,62 % alokácie na dobiehajúce programové obdobie. Voľných pritom zostáva ešte 427,68 milióna eur za všetky operačné programy.

Správa zároveň konštatuje, že Európska komisia (EK) pozastavila Slovensku čerpanie eurofondov vo väčšine operačných programov tohto obdobia. Z 11 programov rokov 2007 až 2013 mu stopla platby v deviatich, bez prerušenia fungujú operačné programy zamerané na životné prostredie a zamestnanosť. Dôvodom majú byť podľa medializovaných informácií závažné pochybenia týkajúce sa nadhodnocovania cien, chýb vo verejnom obstarávaní či samotného výberového procesu, ktoré mali nájsť európski audítori pri kontrole.

Rezort financií tvrdí, že na odstránení nezrovnalostí pracuje a zdôrazňuje, že financovanie projektov a vyplácanie peňazí konečným prijímateľom ohrozené nie je. Opatrenia prijaté ministerstvom v rámci akčného plánu by mala EK zhodnotiť na jeseň, kedy má rozhodnúť aj o odblokovaní platieb.

V novom programovom období 2014 až 2020, čerpanie ktorého by sa malo začať v úvode budúceho roka, dostane Slovensko od Európskej únie na národné projekty ďalších približne 15 miliárd eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.