Vláda SR je za asociačne dohody s Moldavskom, Gruzínskom a Ukrajinou

Šéf rezortu zahraničia Miroslav Lajčák. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 20. augusta (TASR) - Vláda dnes súhlasila s uzatvorením asociačných dohôd medzi Európskou úniou, Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou. Súhlasiť s nimi musí ešte parlament a ratifikovať prezident.

Dohoda ako celok predstavuje ďalší krok na ceste k intenzívnejším politickým, obchodným a hospodárskym vzťahom medzi úniou a spomínanými tromi štátmi. Majú prispieť najmä k posilneniu demokracie, ako aj k ich politickej a inštitucionálnej stabilite a napomôcť ich postupnej hospodárskej integrácii do vnútorného trhu EÚ, najmä prostredníctvom zóny voľného obchodu.

Asociačné zmluvy neznamenajú naštartovanie integračného procesu, aj keď Moldavsko, ako jediné z trojice týchto krajín, by chcelo už na budúci rok získať štatút kandidátskej krajiny.

Predvídajú sériu reforiem v kľúčových oblastiach, ako je verejná správa, justícia, polícia, hospodárske oživovanie a rast. Reformy sa budú týkať aj spotrebiteľských odvetví ako je energetika, doprava, životné prostredie, priemyselný vývoj, sociálny rozvoj, vzdelávanie, mládež a kultúra.

Lídri Európskej únie a predstavitelia členských štátov podpísali asociačné dohody počas summitu EÚ 27. júna. Za Slovensko tak spravil premiér Robert Fico. V prípade Ukrajiny išlo už iba o obchodnú časť, keďže politickú časť dohody podpísala EÚ už 21. marca.

Odmietnutie asociačnej dohody zo strany bývalého ukrajinského vedenia viedlo k protivládnym nepokojom, ktoré vyústili do pádu vlády a prezidenta Viktora Janukovyča. Nová vláda na čele s Arsenijom Jaceňukom deklarovala svoje úsilie o čo najrýchlejšie podpísanie Asociačnej dohody.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.