Dve firmy rezortu dopravy boli vlani v strate a päť dosiahlo zisk

Na snímke vľavo minister hospodárstva SR Pavol Pavlis a vpravo minister dopravy, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu SR Ján Počiatek. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 20. augusta (TASR) – Zo siedmich firiem, ktorých je 100-% akcionárom ministerstvo dopravy, skončili vlani v strate dve spoločnosti, päť bolo ziskových. Vyplýva to zo správy rezortu dopravy, ktorú dnes vzala na vedomie vláda.

Najhoršie sa v roku 2013 darilo osobnému železničnému dopravcovi Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Za vlaňajšok dosiahla firma stratu 7,1 milióna eur, oproti plánu si však polepšila. Pôvodne totiž počítala so stratou 10,7 milióna eur a rovnako si ZSSK prilepšila aj oproti roku 2012, a to o 3,3 milióna eur.

V červených číslach sa za minulý rok ocitla aj spoločnosť Technická obnova a ochrana železníc, dosiahla stratu 200.600 eur. Oproti predchádzajúcemu roku to však znamenalo zlepšenie, keďže vtedy hospodárila v mínuse takmer 1,5 milióna eur.

Naopak, päť ďalších spoločností dosiahlo zisk, z nich najvýraznejší bol ten, ktorý vytvorila Národná diaľničná spoločnosť (NDS). Predstavoval sumu 35,2 milióna eur. Oproti roku 2012 to znamenalo nárast o 32,9 milióna eur a pozitívny vplyv naň mal medziročný nárast z predaja vlastných výrobkov a služieb. Čiže diaľničných nálepiek a mýta.

V porovnaní druhý najvyšší zisk dosiahla vlani Slovenská pošta, a to 2,1 milióna eur. Oproti roku 2012 to bolo zlepšenie, keďže vtedy skončila v strate 2,9 milióna eur. Za ňou nasledovala spoločnosť Verejné prístavy, ktorá za rok 2013 skončila v pluse 671.321 eur a nákladná Železničná spoločnosť Cargo Slovakia so ziskom 262.500 eur. Tá sa oproti roku 2012 polepšila, keďže vtedy dosiahla stratu 23,9 milióna eur. V tom jej výrazne pomohlo najmä zaúčtovanie kompenzácie za železničnú dopravnú cestu z roku 2010 vo výške 69,9 milióna eur.

V číselnom vyjadrení najnižší zisk zaznamenalo za minulý rok Letisko Sliač, a to 126.840 eur. Oproti predchádzajúcemu roku to ale predstavovalo zhoršenie, keďže vtedy spoločnosť dosiahla zisk 479.954 eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.