Sme: Prezident si bude pýtať list

Foto: SME logo

Bratislava 21. augusta (TASR) - "Prezident si bude pýtať list," zdôraznil v titulku článku na tretej strane denník SME. Keď sa denník pred rokom Andreja Kisku ako prezidentského kandidáta pýtal, či bude od Ruska žiadať originál pozývacieho listu z augusta 1968, odpovedal, že áno. Dodal, že otázku listu a sprístupnenia archívov nastolí ako prezident už na prvom stretnutí s ruskou stranou.

"Aby sa už história nikdy nezopakovala a vinníci boli potrestaní." Prvú príležitosť na stretnutie s ruskou stranou má Kiska na budúci týždeň počas osláv SNP. Tam však o liste hovoriť nechce. "Podujatie má slávnostný charakter a program, v ktorom pri účasti viacerých zahraničných delegácií na bilaterálne rozhovory nebude priestor," konštatoval prezidentov hovorca Peter Petrus. List žiadalo Slovensko v rámci vyšetrovania kauzy Vasila Biľaka, ktorý bol jedným z jeho signatárov. Ruská strana ho však odmietla vydať. Keď Biľak vo februári zomrel, vyšetrovanie zastavili. Podľa denníka originál pozývacieho listu bol podstatný v rámci vyšetrovania. Teraz má historickú hodnotu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.